نشست وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس با محوریت ایران، سوریه و فلسطین

سیاسی

وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در نشست خود ضمن درخواست از ایران برای اتخاذ اقداماتی جهت تقویت و برقراری امنیت در منطقه، بر لزوم ارجاع پرونده سوریه به دادگاه کیفری بین‌الملل تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در صدوسی و یکمین نشست خود در ریاض، پایتخت عربستان از ایران خواستند تا اقداماتی برای تقویت و برقراری امنیت در منطقه خلیج فارس اتخاد کند.

وزرای خارجه مذکور در این نشست اعلام کردند که از دیدگاه‌های مسئولان ایران در خصوص ایجاد روابط مثبت با شورای همکاری خلیج فارس به خوبی آگاهند و خواهان پایان دادن به تنش‌ها در منطقه خاورمیانه هستند.

در این نشست همچنین بر اهمیت همکاری میان کشورهای شورای خلیج فارس و ایران براساس اصول احترام به حاکمیت کشورها و عدم مداخله در امور داخلی، همچنین ممانعت از استفاده از زور یا تهدید تاکید شد.

وزرای مذکور همچنین از اعلام تشکیل دولت توافقی فلسطین استقبال کردند.

از سوی دیگر، حاضران در نشست مذکور همچنین بر لزوم ارجاع پرونده عاملان جنایات جنگی در سوریه به دادگاه کیفری بین‌المللی تاکید کردند.

وزرای خارجه مذکور همچنین از اقدام پکن و مسکو مبنی بر استفاده از حق وتو علیه پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی پاریس در خصوص ارجاع پرونده سوریه به دادگاه کیفری بین‌المللی ابراز تاسف کردند.

به گزارش منابع آگاه، در این نشست همچنین در خصوص حل و فصل اختلافات میان عربستان، امارات و بحرین با قطر بحث و گفتگو شد.

انتهای پیام

کد N316738