اسنودن از برزیل درخواست پناهندگی کرد

برزیل,پناهندگی

تهران-ایرنا- ˈادوارد اسنودنˈ پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا و افشاگر جاسوسی های این آژانس، از برزیل درخواست پناهندگی کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از برازیلیا، اسنودن که در حال حاضر در روسیه به سر می برد و از سوی مقامات آمریکایی تحت تعقیب است، در مصاحبه ای گفت: من واقعا می خواهم در برزیل زندگی کنم.

پناهندگی موقت اسنودن در روسیه تا ماه اوت سال جاری میلادی (مرداد/شهریور1393) خاتمه می یابد، واشنگتن نیز گذرنامه وی را باطل کرده است بنابر این گزینه های وی برای سفر محدود است.

اسنودن همچنین یادآور شد درخواست دریافت پناهندگی را به طور رسمی از چند کشور از جمله برزیل مطرح کرده است، اما وزارت امور خارجه برزیل اعلام کرده هنوز درخواست رسمی پناهندگی از اسنودن را دریافت نکرده است.

اسنودن در این مصاحبه گفت اسناد موجود در مورد جاسوسی های آمریکا را در ازای دریافت پناهندگی به هیچ کشوری نخواهد داد زیرا پناهندگی باید به دلایل انسان دوستانه به وی اعطا شود. با وجود این وی یادآور شد اسناد بیشتری برای افشا درمورد جاسوسی آمریکا از انگلیس و برزیل در دست دارد.

زمانیکه اطلاعات افشا شده توسط اسنودن سال گذشته نشان داد آژانس های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا از برزیل جاسوسی می کردند، ˈدیلما روسفˈ رییس جمهوری این کشور سفر خود به واشنگتن را لغو کرد.

اسنودن در مصاحبه دیگری پیش از این گفته بود از اینکه بخشیده شود استقبال می کند و می خواهد روزی به آمریکا بازگردد. مقامات دولت ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا نیز می گویند اسنودن می تواند به کشور برگردد اما برای افشای اطلاعات حساس باید محاکمه شود.

اروپام**9157** 1337
کد N314128