در گفت و گو با ایرنا؛

کمالوندی: تولید مجدد برق نیروگاه بوشهر در روزهای آینده/اکسیدسازی براساس تعهدات ایران پیش می رود

نیروگاه بوشهر,نشست 92

تهران-ایرنا-سخنگوی سازمان انرژی اتمی از راه اندازی مجدد نیروگاه بوشهر خبر داد و گفت: با اتمام کار تعویض سوخت و تعمیرات نیمه اساسی دور اول این نیروگاه، تولید مجدد برق نیروگاه اتمی هزار مگاواتی کشور طی چند روز آینده آغاز خواهد شد.

«بهروز کمالوندی» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار داشت: همان طور که از قبل پیش بینی شده بود، نیروگاه اتمی بوشهر براساس برنامه زمان بندی شده بعد از 300 روز فعالیت، برای بارگذاری و تعویض یک سوم سوخت خاموش شده بود و بعد از انجام تست های لازم، تعمیرات و تعویض سوخت کار خود را از روز گذشته (شنبه) آغاز کرد.

وی افزود: تعطیلی موقت این نیروگاه قرار بود بعد از 300 روز فعالیت انجام شود که به دلیل همزمانی با روزهای پایانی سال و بنا به درخواست وزارت نیرو، این کار به تعویق افتاد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: طی حدود دو ماه و نیم گذشته کارهای لازم برای تعمیرات و تعویض برخی تجهیزات انجام شد .

این مقام ارشد سازمان انرژی اتمی تصریح کرد:فعالیت مجدد نیروگاه بوشهر مثل حرکت قطار می ماند، در واقع با وجود اینکه این نیروگاه کار خود را از روز گذشته آغاز کرده است اما تا قلب راکتور گرم شود و پمپ های هیدرولیک، مدار اول و دوم به حرکت درآیند کمی زمان می برد.

کمالوندی گفت: بنابراین پیش بینی می کنیم طی چند روز آینده فعالیت نیروگاه بوشهر به وضعیت اصلی خود بازگردد و برق از طریق ژنراتورها به شبکه برق سراسری کشور وارد شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر راه اندازی ساختمان اکسیدسازی گفت: اکسید کردن گاز یو اف 6 با توجه به تعهد ایران براساس برنامه اقدام مشترک (توافق ژنو )انجام می شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: تا امروز ایران به همه تعهدات خود براساس توافق انجام شده عمل کرده است و در حال تلاش برای راه اندازی ساختمان و کارخانه اکسیدسازی این گاز هستیم.

سیام**9173**1572
کد N313537