در گفت‌وگو با ایسنا

یک نامزد انتخابات سوریه: به پایان بحران سوریه خوشبینم

یکی از نامزدهای مطرح انتخابات ریاست جمهوری سوریه نسبت به پایان قریب الوقوع بحران 3 ساله سوریه پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری ابراز خوشبینی کرد.

حسان عبدالله النوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اهمیت تاریخی انتخابات ریاست جمهوری سوریه گفت: این کشور شرایط دشواری را پشت سر می‌گذارد و سطح مشارک مردمی به مفهوم آخرین گلوله‌ای خواهد بود که به سوی مجموعه‌های تروریستی شلیک خواهد شد.

او افزود: بحران 3 ساله سوریه قوام و ساختار محکم دولت و نظام سوریه را ثابت کرد و به همین دلیل است که گروه‌های تروریستی و حامیان بین المللی و منطقه‌ای این مجموعه‌های تروریستی نتوانستند همبستگی ملت سوریه را مخدوش کنند.

وی تاکید کرد: صرف نظر از این که چه کسی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز خواهد شد برگزاری پرشور این انتخابات به این معنی خواهد بود که ملت سوریه پیروز شده است.

حسان النوری با اشاره به همکاری‌های تنگاتنگ کشورهای دوست ملت سوریه در طول 3 سال گذشته گفت: نقش ایران، روسیه، چین و حزب الله در مقابله با رفتارهای توطئه آمیز قدرت‌های استکباری کاملا پررنگ بوده و پس از برون رفت سوریه از این بحران دو کشور ایران و سوریه به‌عنوان بخش مهمی از معادلات استراتژیکی منطقه با قدرت بیشتر ظاهر خواهند شد.

هم‌چنین حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل بین‌الملل که در سوریه به‌سر می‌برد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا درباره انتخابات سوریه گفت: 3 کاندیدار انتخابارت ریاست جمهوری که از طیف سیاسی مختلف در این رقابت نفس گیر شرکت کردند سطح مشارک ملی را به دلیل تنوع گرایش‌ها پررنگ‌تر کردند.

وی با بیان این که حضور حسان عبدالله النوری و عبدالحفیظ حجار که از منتقدان آگاه اما پرسروصدای سوریه تلقی می‌شوند اهمیت فوق‌العاده‌ای به این انتخابات تاریخی بخشیده‌ است خاطرنشان کرد: این نخستین بار است که دو نامزد انتخاباتی با گرایش‌های مخالف حزب بعث در کنار رییس‌جمهور سوریه به رقابت می‌پردازند و این ویژگی در طول 50 سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

هانی‌زاده افزود: فرایند فضای سیاسی سوریه نشان می‌دهد که اقبال عمومی برای انتخاب بشار اسد برای یک دوره 7 ساله دیگر بسیار بالاست دلیل این امر این است که بشار السد رییس جمهور سوریه در طول 3 سال گذشته با وجود تهدیدات داخلی و خارجی در کنار ملت خود ایستاد و با فرماندهی هوشمندانه بر نیروهای مسلح پیروزی‌های درخشانی را محقق کرد.

این کارشناس مسائل منطقه با بیان این که صرف حضور کاندیداهای متعدد در انتخابات مهم است اظهار کرد: در گذشته معمولا حزب بعث یک شخصیت را به‌عنوان تنها نامزد انتخابات معرفی می‌کرد و مردم به صورت همه‌پرسی مجبور بودند به همان نامزد رای دهند لذا اهمیت این انتخابات در تنوع طیف‌های شرکت‌کننده خلاصه می‌شود و با این که تفکرات دو نامزد شرکت کننده یعنی حسان النوری و حجار کاملا تفاوت دارد اما پیروزی هر یک از این دو تن تغییر چندانی در پیکره اصلی نظام سوریه ایجاد نخواهد کرد.

او در پاسخ به سوالی درباره دلیل حملات خمپاره‌ای تروریست‌ها به برخی مناطق شهری سوریه گفت: در آستانه برگزاری انتخابات دولت سوریه کلیه امکانات خود را برای برگزاری یک انتخابات سالم و آزاد به کار گرفته است. اما در طرف دیگر گروه‌های تروریستی از همه ابزارهای تخریبی خود برای نا امن کردن سوریه و جلوگیری از برگزاری این انتخابات به کار می‌گیرند. تروریست‌ها طی 48 ساعت گذشته و در آستانه برگزاری انتنخابات 13 خرداد با استفاده از انواع ابزارهای جنگی مانند پرتاب گلوله‌ها تلاش داشتند فضای دهشتناکی را بر شهرهای مختلف حاکم کنند. عمده مراکز تجمع گروه‌های تروریستی در مناطق زبدانی ، داریا، غوطه شرقی و قطناع است.

انتهای پیام

کد N313096