روسیه ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده گرفت

روسیه ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل را امروز (یکشنبه) از کره‌جنوبی تحویل گرفت و ماه ژوئیه 2014 آن را به روآندا واگذار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران در مقر این سازمان در نیویورک گفت: به دست گرفتن زمام امور شورای امنیت سازمان ملل وظیفه‌ای پرکار و حساس است.

وی افزود: مسائل و ملاحظات زیادی در حوزه خاورمیانه وجود دارد که باید به آن‌ها رسیدگی شود. ما می‌خواهیم تا مساله سازش در خاورمیانه، اوضاع در یمن و لیبی، مساله خلع سلاح شیمیایی سوریه و اوضاع انسانی در این کشور را مدنظر قرار دهیم.

در دستور کار جلسات ماه ژوئن شورای امنیت سازمان ملل نشست درباره افغانستان، یکسری نشست‌ها درباره مسائل مرتبط با آفریقا نظیر اوضاع در کشور مالی، ساحل عاج و ناحیه ساحل و روابط میان دو سودان قرار خواهد گرفت.

علی‌رغم این حقیقت که شورای امنیت سازمان ملل هیچ برنامه‌ای برای مذاکرات جداگانه درباره اوکراین نداشته اما چورکین این مساله را رد نکرده و گفت: هر کدام از اعضای شورا حق دارند تا از شورای امنیت بخواهند نشستی را درباره هر وضعیتی برگزار کنند چرا که هر کدام از این شرایط یک تهدید علیه صلح و امنیت بین‌الملل هستند. ما آماده هر گونه شگفتی در شورا هستیم.

مذاکرات اولیه درباره اولویت‌ها و خواسته‌ها درباره فعالیت صلح‌بانان سازمان ملل 11 ژوئن 2014 برگزار می‌شود و عملیات بیشتر حافظان صلح قرار است با اختیارات بیشتری انجام پذیرد، صلح‌بانان همچنین قرار است تکنولوژی‌های جدید نظیر پهپادهای غیر مسلح دریافت کنند.

انتظار می‌رود که شورای امنیت سازمان ملل سه هیات صلح‌بانان را در ساحل عاج، مالی و بلندی‌های جولان تقویت کند.

سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: شورای امنیت قطعنامه‌ای را درباره تحریم‌های این شورا علیه طالبان و القاعده تصویب می‌کند.

این مقام مسئول ادامه داد: در جریان ریاست دوره‌ای روسیه بر شورای امنیت سازمان ملل، مسکو بر همکاری سازنده خود با سایر اعضا شورا و یافتن راه حل‌های مسالمت‌آمیز درباره مسائل مختلف ادامه می‌دهد. این‌ها اولویت‌هایی برای ما برای انجام همکاری با ظرفیت‌ها و توانایی‌های شورای امنیت در دوران ریاست روسیه بر این شورا محسوب می‌شوند.

انتهای پیام

کد N311718