جهانگیری: عده ای اصرار دارند دولت را به حاشیه بکشانند/مصمم به عمل بر اساس سیاست های ترسیمی رهبری هستیم

جهانگیری

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه عده ای اصرار دارند دولت را به حاشیه بکشانند و از هر موضوعی استفاده می کنند، گفت: رییس جمهوری و دولت یک قدم از خطوط قرمزی که رهبر معظم انقلاب ترسیم کرده عدول نخواهد کرد و مصمم به عمل بر اساس سیاست های ترسیمی رهبری است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری عصر شنبه در آیین تجلیل از دانشجویان نمونه کشوری در سال 92 افزود: یک روز بهانه هسته ای را مطرح کردند و وقتی دیدند رهبر معظم انقلاب حمایت کردند حالا به بحث فرهنگی رفته اند.

وی اضافه کرد: دولت حدود هشت ماه بیشتر نیست که فعال است و هر فیلم و کتابی که منتشر شده مربوط به گذشته بوده است.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه تلاش داریم وارد حاشیه ها نشویم و از این حرف ها و تشرها هراسی نداریم، گفت: کارنامه ما روشن است و اگر دغدغه آقایانی که گاهی تشر می زنند، مظلوم نمایی می کنند و در برخی از جلسات گریه می کنند، این است که خدای ناکرده این دولت ممکن است از مواضع رهبری ذره ای فاصله بگیرد، اینگونه نیست.

جهانگیری ادامه داد: این دولت هیچ فاصله ای با مواضع رهبری در همه بخش ها ندارد؛ دولت هم در سیاست خارجی ، هم در بخش فرهنگی و هم در سیاست داخلی خود را متعهد می داند در چارچوب سیاست های ترسیم شده از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی عمل کند.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: یک ذره نمی خواهیم از رهبری برای پیشرفت خودمان هزینه کنیم و نمی خواهیم هر کاری کردیم یا نکردیم را به این دلیل نسبت دهیم؛ ما دولتیم و قبول کرده ایم که کار کنیم، باید کشور را از این مشکلات نجات دهیم و به مردم فکر کنیم.

** نگاهی متفاوت به سبد کالا و یارانه

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع سبد کالا و ثبت نام برای یارانه گفت: عده ای تلاش کردند که این کار را بی توجهی به نظر دولت قلمداد کنند اما مردم تشخیص شان این بود که ثبت نام کنند.

وی ادامه داد: ما به عنوان دولت از این دو اتفاق پیام های دیگری می گیریم و وقتی می بینیم برای دریافت سبد کالایی به قیمت حدودی 60 هزار تومان مردم صف می کشند، یعنی اینکه، ای دولت ؛ مردم مشکل دارند و باید به فکر مشکلات مردم باشیم.

** قویترین تیم دیپلماسی در تاریخ جمهوری اسلامی

معاون اول رییس جمهوری هنگامی که خواست به بخشی از دغدغه های مطرح شده از سوی دانشجویان نمونه پاسخ دهد گفت: کاش مشکلات اینگونه بود؛ اما عده ای ناخواسته یا خواسته برای دولت مشکلاتی درست می کنند که سخت است.

جهانگیری با تاکید بر اینکه «آقای رییس جمهوری واقعا در تعهدی که به مردم داده اند پایبند هستند» افزود: دولت برای عبور کشور از مشکلات مصمم است و البته حافظه ما حافظه فراموشی است اما نباید فراموش کرد که شرایط شروع کار دولت چگونه بود؛ نگاه جهانی به ما و ثبات اقتصادی در چه شرایطی قرار داشت.

وی با بیان اینکه دولت در یک مقطع کوتاهی در همه زمینه ها در حل مشکلات تمرکز کرد گفت: در فضای بین المللی با افتخار اعلام می کنیم که قویترین تیم دیپلماسی تاریخ جمهوری اسلامی شکل گرفته و از حقوق هسته ای کشور دفاع می کند.

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: زیر بار یک کلمه زورگویی کشورهای قدرتمند نرفته ایم اما در عین حال زبان گفت وگو، منطق و استدلال داریم.

جهانگیری با تاکید بر اینکه بنیان تحریم ها را شکسته ایم اضافه کرد: اینکه گاهی گفته می شود آنچه قرار بود در توافق ژنو به ما بدهند عمل نشده است، ناصحیح است.

وی افزود: ما پیگیر اجرای تمام موارد مطرح شده در توافق ژنو هستیم و هر هفته خودم درباره اجرای این تعهدات تشکیل جلسه داده و پیگیری می کنم.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: عده ای این شرایط را نمی پذیرند ولی مردم این تفکر را پسندیدند و در سال گذشته که تفکرات دیگر هم عرضه شد، مردم ایران در مرحله اول این تفکر را پذیرفتند.

جهانگیری اضافه کرد: دوستان فراموش نکنند در سال 84 کاندیدایی که در مرحله دوم به ریاست جمهوری رسید، در مرحله اول چقدر رای آورد؛ اما در سال گذشته در مرحله اول و در یک انتخابات رقابتی، رییس جمهوری رای قاطع آورد.

** مصمم به حل مسائل اقتصادی هستیم

معاون اول رییس جمهوری در ادامه سخنان خود به سیاست های داخلی هم توجه کرد و گفت: مصمم هستیم مسائل اقتصادی را حل کنیم.

وی با بیان اینکه در مدت فعالیت دولت تدبیر و امید عملکرد و سیاست های اقتصادی به درستی انجام شده است افزود: کسی باور نمی کرد تورم نقطه به نقطه 43 درصدی در مرداد سال گذشته به 17.2 درصد برسد.

جهانگیری ادامه داد: دولت و شخص رییس جمهوری مصمم هستند که روی این موضوعات بایستند و یک انضباط جدی بر بودجه و اقتصاد کشور حاکم شد.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید به اینکه حتی به یک ریال از منابع بانک مرکزی دست نینداخته ایم اظهار داشت: با افتخار می گویم حتما به یک رشد اقتصادی مثبت برسیم، از رکود خارج می شویم و اشتغال را سامان می دهیم چرا که تیمی که در حال فعالیت است، کاردان است.

** عده ای از قدرت برای بورس خارج از کشور سوءاستفاده کردند

معاون اول رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به یکی از دغدغه های مطرح شده مبنی بر هیات علمی شدن دانشجویان نمونه اشاره کرد و گفت: حتما موضوع بورس بررسی می شود و این موضوع را دوستان وزارتخانه های علوم و بهداشت حل خواهند کرد.

جهانگیری ادامه داد: آنچه مهم است اینکه در یک مقطعی تصمیم گرفته شد به جای آزمون بورس خارج از کشور شرایط دیگری وضع کنند؛ البته کار درستی نبود اما می توانست قابل قبول باشد.

وی ادامه داد: به مرور زمان به این نتیجه رسیدند که این را هم کنار بگذارند و دیگر زحمت انتخاب و بررسی شرایط را نکشند.

بورسی که باید به خارج می رفت و احتمالا به وی پذیرش داده نشده بود به بورس داخل تبدیل شد، هزینه تحصیل هم پرداخت کردند و بعد هم به هیات علمی تبدیل شد.

جهانگیری تصریح کرد: این تبعیض نارواست، سوءاستفاده از قدرت است و مخالفت با استعدادهایی است که زحمت می کشند تا به این فرصت ها برسند.

معاون اول رییس جمهوری خطاب به وزاری علوم و بهداشت اظهار داشت: هر جا احساس کردید که جریان سویی وجود دارد باید برخورد کنید و این وظیفه ما است.

جهانگیری ادامه داد: عده ای آمدند و دیگران را بدنام کردند که طایفه گری و قوم و خویش گرایی داشتند و بعد هر کاری که دوست داشتند با این شعارها انجام می دهند.

وی تاکید کرد: حتما با داستان بورس برخورد شود و به جامعه دانشگاهی اعتماد برگردد.

** حذف ستاره دانشجویان

معاون اول رییس جمهوری همچنین به موضوع ستاره دار شدن دانشجویان اشاره کرد و گفت: ستاره دار شدن دانشجویان خاطره تلخی را در اذهان عده ای به جای گذاشت و این تصور ایجاد شد که در این کشور می شود عده ای را از تحصیل محروم کرد.

وی ادامه داد: حتما باید این خاطره تلخ از ذهن فرهیختگان پاک شود.
کد N311269