50 سخن کلیدی رییس جمهوری درباره نقش دولت در مسایل مهم اجتماعی؛

روحانی: عده ای مدام غصه دین و آخرت مردم را می خورند

حسن روحانی

حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رییس جمهوری امروز (شنبه) درباره نقش دولت در مسایل مهم اجتماعی از جمله دین، اقتصاد و محیط زیست سخن گفت؛ سخنانی که می تواند در تصمیم سازی ها و سیاست گذاری ها راهگشای نهادها و دستگاههای مختلف باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سخنان کلیدی حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» در آستانه روز جهانی محیط زیست در دیدار با کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست و نهادهای مدنی بدین شرح است:

1- بعضی از مردم واقعا بیکارند، کار ندارند، شغل ندارند، دچار توهمات هستند. مداوم غصه دین و آخرت مردم را می خورند، نه دین را می دانند چیست و نه می دانند آخرت چیست اما همیشه غصه می خورند. 

2-دولت در هیچ یک از مسایل مهم اجتماعی خودش نمی تواند مسایل را حل کند چه اقتصاد، چه محیط زیست و چه دین ِ مردم باشد. 


3- دولت می تواند تسهیلات لازم را فراهم و حمایت کند؛ کار ، کار مردم است؛ همه اینها کار مردم است. 


4- دولت دینی، خیلی دولت خوبی است ولی دین دولتی را نمی دانم. باید بحث کنیم. 


5- دین را نباید به دست دولت بدهیم. دین دست کارشناسان خودشان است. دین دست علما، حوزه ها، مراجع، صاحب نظران، فرهیختگان و دلسوزان است و آنها باید دین را تبلیغ کنند و دولت باید حمایت و کمک کند. 


6- تنها با تصمیم دولت یک فیلم خوب ساخته نمی شود. باید هنرمند به میدان آید و دولت از او حمایت کند؛ پس با جوشش هنر از ذوق هنرمند است که یک فیلم خوب ساخته می شود. 


7- مردم در ساختن اقتصاد و عبور از رکود و ایجاد رونق اقتصادی باید به صحنه بیایند و دولت موانع و مشکلات را از پیش پای مردم بردارد و چارچوب های آینده اقتصاد را ترسیم کند. 


8- هرچه صنعت به مردم واگذار شود و دولت حمایت کند، سرعت بیشتری را به سمت هدف طی خواهیم کرد. 


9- زمانی محیط زیست به صورت تشریفات بود، زمانی بود که هنوز همه به باور نرسیده بودند که محیط زیست مدخلیت دارد و باید روی آن حساب باز کرد. 


10- زمانی که بهداشت آمد مردم فکر می کردند، تشریفات است؛ آن زمان می خواستیم در خزانه ها، دوش آب بیاوریم چه بساطی به پا شده بود؛ عده ای می گفتند نصف دین از بین می رود اگر لوله کشی شود و دوش بیاید. 


11- دو حادثه در قم دیدیم که خیلی مهم است یکی مربوط به حمام ها بود و یکی وقتی می خواستند ساعت را عوض کنند، ساعت تابستانی و زمستانی. 


12- روزگاری بشر در آغاز صنعتی شدن مشکلات و آثار منفی آن را در زندگی خود متوجه نمی شد و حتی افتخار می کردند که در طبیعت مداخله می کنند و مدعی بودند مداخلاتشان زیبا آفرین است و زندگی را برای مردم سهل می کند. 


13- توسعه به شرطی پایدار می ماند که مسایل زیست محیطی در آن رعایت شده باشد. 


14- بسیاری از پیشرفت های علمی شرایط زندگی را برای بشر آسان کرده است، اما باید اقدامات جبرانی هم در کنار آن انجام می دادیم. 


15- در مکان یابی برای مسکن، صنعت و جاده سازی خطا کرده ایم؛ باید مکانی را برای مسکن سازی و صنعت انتخاب می کردیم که کمترین صدمه به محیط زیست را بزنیم اما زمین های زراعی و باغ ها را به مسکونی تبدیل کردیم و اشکال از همین جا آغاز شد. 


16- در مدرنیته هم اموری از سنت را باید به شکل جدید حفظ کنیم، در صورتی می توانیم راحت زندگی کنیم که جنگل و دریاچه ، تالاب و رودخانه و غیره داشته باشیم. 


17- قوانین مربوط به محیط زیست در ایران از شکاربانی شروع شده است، اولین قانون برای نظام دادن شکاربانی و صید در دریا ها وضع شد و اسم سازمان محیط زیست از حدود سال 1350 مطرح شد. 


18- اصل 50 قانون اساسی در رابطه با محیط زیست است، در قانون اساسی راه به روشنی بیان شده است که نباید محیط زیست را تخریب و آلوده کنیم؛ چرا که آلودگی و تخریب، محیط زیست را تهدید می کند. 


19- در اولین جلسه دولت یازدهم همانطور که قول داده بودم راجع به دریاچه ارومیه بحث شد؛ خوشحالم دولت کارش را با مسایل محیط زیست آغاز کرد. 


20- معتقدم دولت در هیچ یک از مسایل مهم اجتماعی خودش به تنهایی نمی تواند مشکلات را حل کند، بلکه دولت می تواند تسهیلات لازم را فراهم کند و مردم را حمایت کند چرا که این مهم، کار مردم است. 


21- مساله دریاچه ارومیه به مشکل بزرگ تبدیل شده است؛ اگر به دریاچه رسیدگی نشود زندگی 14 میلیون نفر به خطر می افتد. 


22- اگر دریاچه ارومیه خشک شود طوفان های نمک شروع می شود که زندگی مردم را به خطر می اندازد. 


23- برخی می گویند این روزها آب و هوای تهران خوب شده و این کار خدا است؛ البته باد و باران از نعمت های خداوند است و حتی اگر دولت توفیقاتی پیدا می کند از رحمت های خداوند است اما دولت بر مساله محیط زیست به عنوان مساله اصلی برای سلامت و زندگی سالم مردم به عنوان اولویت بسیار مهم تاکید می کند.


24- برای عوض کردن بنزین در وزارت نفت کارهای خوبی انجام شد و آثار تغلیظ بنزین را امروزه در تهران می بینیم که البته باد هم به آن کمک کرده است. 


25-اولین قدم برای حل مشکلات محیط زیستی فرهنگ است، باید از دبستان برای فرهنگ سازی جوانانمان کار کنیم. 


26- آموزش و پرورش در باره فرهنگ سازی وظیفه سنگینی دارد؛ همه باید زندگی با زیست سالم را بیاموزند. 


27 - حدود 240 خانه شناور روی دریاچه سد کرج ساخته شده بود که به عنوان شورای عالی امنیت ملی وارد عمل شدیم و همه رستوران های لبه دریاچه را تخریب کردیم و خانه های روی دریاچه را جمع کردیم. 


28- مشارکت و حضور مردم و سازمان های مردم نهاد در تحول در محیط زیست بسیار اهمیت دارد. 


29- نباید مردم را دست کم بگیریم؛ دولت و مقامات دولتی در هر مقام، نوکر مردم هستند، چون کشور حکومت و نظام متعلق به مردم است. 


30- گروه های مردم نهاد باید در امر به معروف و نهی از منکر در مسایل محیط زیستی وارد عمل شود. 


31- در مساله تحول در محیط زیست، فرهنگ، مشارکت و حضور مردم و سازمان های مردم نهاد بسیار اهمیت دارند. 


32- شورای عالی محیط زیست احیا شده و لوایح لازم در جهت حل مشکلات محیط زیستی در حال بررسی است. 


33- باید به دنبال توسعه برویم؛ گاهی توسعه یک معضل را حل می کند، اما معضل دیگری درست می کند. 


34- پس باید توجه کنیم که به دنبال توسعه پایدار باشیم چون در این صورت محیط زیست دیگر تشریفات نیست.


35- اگر در جنوب کشور نیروگاه خورشیدی درست کنیم هم برق و آب منطقه تامین می شود هم مسایل محیط زیستی در نظر گرفته می شود. 


36- موضوعات محیط زیستی باید با همکاری بین المللی و منطقه ای سامان پذیرد. 


37- مساله محیط زیست از مرز سیاسی فراتر رفته است. 


38- در ملاقاتی که با نخست وزیر عراق داشتم بیشترین بحث ما در مورد ریزگردها بود و در حالی که نخست وزیر عراق درمورد تروریسم صحبت می کرد، من می گفتم با تروریسم ریزگردها چه کنیم؟ 


39- در ارتباط با موضوعات محیط زیستی بسیاری از امور مربوط به یک کشور نمی شود و باید همکاری بین المللی و منطقه ای سامان پذیرد. 


40- در سفری که ایام عید نوروز به افغانستان داشتیم در دیدار دو جانبه با رییس جمهوری این کشور بحث بسیاری در مورد هامون ، هریرود و هیرمند شد. 


41- اگر هامون زنده شود، منطقه زنده شده است و اگر دریاچه ارومیه احیا شود خطر بزرگ از منطقه رفته است. 


42- محیط زیست مساله دنیای ما، زندگی مردم و وظیفه دینی ما است. 


43- از رسانه هایی که در زمینه مساله محیط زیست فریاد می زنند، قدردانی می کنم. 


44- باید با عمومی کردن مساله محیط زیست توجه و آموزش دادن مردم در این زمینه فرهنگ سازی کرد. 


45- باید مردم را از نوجوانی و جوانی آموزش دهیم چرا که مشارکت عمومی و حضور مردم در صحنه بسیار مهم است. 


46- محیط زیست کاری بسیار مهم است و باید سازمان های مردم نهاد به میدان بیایند تا انشاءالله بتوانیم ایرانی آباد و سرزنده داشته باشیم.


47- جنگل های زاگرس بزرگترین جنگل ایران است؛ متاسفانه این جنگل ها و درخت های بلوط آن با آفت و بیماری مواجه است. 


48- در سفر به ایلام یک بعد از ظهر را به طور کامل برای بررسی معضل آفت و بیماری درختان به جنگل های بلوط اختصاص دادیم. 


49- مشارکت مردمی است که می تواند محیط زیست را حراست کند. 


50- در برخی کشورهای اروپایی اگر فردی در خیابان آشغال بریزد، خود مردم اعتراض می کنند و کاری می کنند که فرد پشیمان شود و آشغالی که ریخته است جمع کند؛ این همان نهی از منکر است.


کد N311052