دیدار رهبران دو حزب مخالف ترکیه در مورد انتخاب کاندیدای مشترک برای انتخابات ریاست جمهوری

همزمان با دیدار رهبران دو حزب اصلی مخالف دولت ترکیه ‌(حزب مردم جمهوری‌خواه و حزب جنبش ناسیونالیست) برای یافتن یک کاندیدای مشترک برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور، منابع آگاه از مفید بودن این دیدار و ثمربخش بودن آن خبر دادند.

همزمان با دیدار رهبران دو حزب اصلی مخالف دولت ترکیه ‌(حزب مردم جمهوری‌خواه و حزب جنبش ناسیونالیست) برای یافتن یک کاندیدای مشترک برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور، منابع آگاه از مفید بودن این دیدار و ثمربخش بودن آن خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، "اوکتاوی ورال"، معاون رئیس گروه پارلمانی و حزب جنبش ناسیونالیست ترکیه گفت: دیدار میان رهبران حزب جنبش ناسیونالیست و مردم جمهوری خواه مثبت بود. ما به دنبال اتفاق نظر برای انتخاب یک کاندیدای مشترک به منظور شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه هستیم.

کمال قلیچ‌داراوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری خواه روز جمعه با دولت باغچلی، رهبر حزب جنبش ناسیونالیست دیدار کرده و درباره برنامه‌های دو حزب در خصوص انتخاب یک کاندیدای مشترک به منظور شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اوت 2014 به گفت‌وگو پرداختند.

معاون رئیس گروه پارلمانی حزب مردم جمهوری خواه نیز گفت: مذاکرات در چند روز آینده نیز ادامه دارد و برای اتفاق نظر درباره یک کاندیدای مشترک همچنان تلاش می شود.

این دو حزب مخالف ترکیه یافتن یک کاندیدای مشترک برای انتخابات ریاست جمهوری را به همان اندازه برای نجات جمهوری ترکیه حیاتی می‌دانند که کاندیداتوری رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه را برای کشور تهدید تلقی می‌کنند چرا که اردوغان نه تنها با اقداماتش باعث گسستگی جامعه ترکیه شده بلکه دولتش به فساد متهم است.

رهبر حزب جنبش ناسیونالیست ترکیه پس از دیدار با همتای خود از حزب مردم جمهوری خواه، این نشست را سازنده خواند و گفت: اگر لازم باشد، مذاکرات ادامه می‌یابد. البته ما در این نشست به ذکر اسامی برای انتخابات یک کاندیدا نپرداختیم.

قلیچ‌ داراوغلو نیز گفت: در جلسه روز جمعه درباره صلاحیت‌های کاندیدای مورد نظر به بحث پرداختیم.

دیدار میان این دو رهبر حزب مخالف ترکیه پس از دیدار با اتحادیه‌های کارگری این کشور صورت گرفت و آن دیدار، رهبر حزب مردم جمهوری خواه نظر و دیدگاه رهبران اتحادیه‌های کارگری را درباره کاندیدای ریاست جمهوری ترکیه پرسید.

رئیس اتحادیه کارمندان مدنی ترکیه در پی دیدار با قلیچ داراوغلو گفت: ما در پاسخ به سوال رهبر حزب مردم جمهوری خواه درباره نظرمان در خصوص یک کاندیدای اتخابات ریاست جمهوری گفتیم که این فرد باید از حقوق کارگران حمایت کند و به ارزش‌ها و اولویتهای مردم احترام بگذارد.

این در حالی است که حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه هنوز کاندیدای خود را رسما اعلام نکرده اما انتظار می رود که رجب طیب اردوغان به عنوان کاندیدا در این انتخابات شرکت کند.

انتهای پیام

کد N309801