در الجزیره صورت گرفت؛

تقدیر بوتفلیقه از حمایت های ایران از مردم سوریه/ دیدار دبیرکل اتحادیه عرب با وزیرخارجه

سیاست خارجی

رئیس جمهور الجزایر با تقدیر از حمایتهای ایران از مردم سوریه ابراز امیدواری کرد بحران سوریه هر چه زودتر پایان یابد و منطقه به سمت ثبات و استقرار پیش برود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه عصر روز پنج شنبه با عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر دیدار کرد.

عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر در این دیدار با ابلاغ سلام ها و درودهای گرم خود به مقامات کشورمان ، بر نقش و جایگاه برجسته جمهوری اسلامی ایران در روند تحولات منطقه ای و بین المللی به ویژه در سایه دیدگاههای اعتدال گرایانه دکتر روحانی تاکید کرد.

رئیس جمهور الجزایر از روند رو به گسترش روابط استقبال و بر حمایت همه جانبه کشورش از این روند و ارتقای روابط در عرصه های مختلف تاکید کرد و افزود : الجزایر بعنوان کشور دوست جمهوری اسلامی ایران از گسترش همکاریها در عرصه های مختلف استقبال و حمایت می کند.

وی همچنین از تلاشهای بی وقفه و موثر ایران در دوره ریاست بر جنبش عدم تعهد و مدیریت خوب این جنبش در راستای مصالح و منافع کشورهای عضو در عرصه بین المللی تشکر و تقدیر کرد.

رئیس جمهور الجزایر با ابراز خرسندی از روند مذاکرات جاری بین ایران و غرب در خصوص موضوع هسته ای ، دستاوردهای جمهوری اسلامی در پیشبرد موضوع هسته ای و مذاکرات با 1+5 را تبریک گفت .

وی همچنین از حمایتهای ایران از مردم سوریه تشکر و ابراز امیدواری کرد بحران سوریه هر چه زودتر پایان یابد و منطقه به سمت ثبات و استقرار پیش برود.

ظریف نیز در این دیدار با ابلاغ سلام رئیس جمهور به رئیس جمهور الجزایر خاطر نشان کرد : دولت و مردم ایران برای کشور و مردم الجزایر و رئیس جمهور این کشور احترام ویژه ای قائلند.

وزیر امور خارجه با اشاره به گسترش موج افراط و خشونت در برخی مناطق  و همچنین امید ملتها به حکمت و درایت رهبران برای عبور از شرایط سخت و دشوار و فائق آمدن بر مشکلات ، بر آمادگی همه جانبه کشورمان برای همکاری و تعامل با الجزایر برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی تاکید کرد.

ظریف با اشاره به نقش و مواضع اصولی الجزایر در خصوص تحولات منطقه از جمله مواضع نزدیک و مشترک دو کشور در مجامع بین المللی و همچنین در دفاع از مردم و کشور سوریه تقدیر و تشکر کرد و افزود : ما مواضع شما را در خصوص دفاع از حقوق هسته ای مردم ایران هیچگاه فراموش نمی کنیم.

ظریف همچنین با تشریح موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال موضوع سوریه و تلاشهای صورت گرفته از سوی ایران برای کمک به حل و فصل این بحران ، خاطر نشان کرد : ما معتقدیم تنها راه حل مسائل سوریه از طریق رویکرد سیاسی ممکن است و ایران از هیچ تلاشی در این راستا و به خصوص در تعامل و همفکری با کشورهای موثر دریغ نمی ورزد.

وزیر امور خارجه همچنین بر لزوم تلاش بیش از پیش جامعه بین المللی برای پایان بخشیدن به جنگ و خونریزی در سوریه در راستای منافع و مصالح مردم این کشور تاکید کرد.

رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان همچنین با ارائه گزارشی از روند مذاکرات ایران با غرب تاکید کرد : ما در عین حالی که هیچگاه بدنبال سلاح هسته ای نبوده و نیستیم ، ولی از حقوق مشروع خود در بهره مندی از انرژی صلح آمیز هسته ای چشم پوشی نخواهیم کرد .

ظریف همچنین با اشاره به شرایط خوب و رو به گسترش روابط ، به برگزاری کمیسیون عالی مشترک دو کشور در آینده نزدیک اشاره و تاکید کرد : جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی در توسعه و گسترش روابط با کشور الجزایر قائل نیست.

برگزاری کمیسیون مشترک ایران و الجزایر با حضور جهانگیری

همچنین محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد به الجزایر سفر کرده است ، صبح روز پنج شنبه در الجزیره پایتخت این کشور با عبدالملک سلال نخست وزیر الجزایر دیدار  کرد.

ظریف در این دیدار از دولت و مردم الجزایر بخاطر حسن میزبانی و برگزاری موفق نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد ، همچنین اهتمام ویژه دولت و مردم این کشور و به خصوص رئیس جمهور الجزایر به خاطر تلاشهای موثر در جهت حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات در مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله سوریه تقدیر و تشکر کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به روابط بسیار خوب سیاسی فیمابین دو کشور گفت : الجزایر پیوسته بعنوان کشوری پیشگام در مبارزه با استعمار دارای روابط خوب با ایران و نقشی فعال در جنبش عدم تعهد بوده است.

ظریف ابراز امیدواری کرد در آستانه پنجاهمین سالگرد روابط ایران و الجزایر ، شاهد برگزاری هرچه موفق تر کمیسیون عالی مشترک دو کشور بریاست معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر الجزایر و آغاز تحرکی جدید در روند توسعه همه جانبه روابط باشیم و گامهای موثری در این مسیر برداشته شود.

وزیر امور خارجه با اشاره به شناخت نخست وزیر الجزایر از ظرفیتها و توانمندیهای ایران در زمینه های مختلف ، بر آمادگی همه جانبه کشورمان برای پیشبرد روابط به خصوص در عرصه های اقتصادی و بازرگانی تاکید کرد.

ظریف همچنین با اشاره به مواضع و دیدگاههای مشترک دو کشور در خصوص بسیاری از مسائل منطقه ای و بین المللی ، بر  آمادگی متقابل کشورمان برای همفکری و همکاری با الجزایر در خصوص مسائل مهم بین المللی و بویژه جهان اسلام تاکید نمود.

نخست وزیر الجزایر در این دیدار با ابراز خرسندی از روند خوب و رو به رشد روابط فیمابین تهران و الجزیره بر اهتمام ویژه رئیس جمهور این کشور به روابط با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه هیچ محدودیتی برای توسعه و گسترش روابط با ایران نداریم ، ابراز امیدواری نمود با برگزاری کمسیون عالی مشترک شاهد جهش در سطح روابط به خصوص در عرصه های اقتصادی و تجاری باشیم.

نخست وزیر الجزایر  افزود : ما بر این بارویم که با سابقه خوب همکاری ها بین دو کشور باید در جهت توسعه و پیشرفت بیش از پیش روابط تلاش کنیم.

سلال همچنین به نقش مهم و تاثیرگذار ایران در مسائل منطقه ای و بین المللی اشاره کرد و اظهار داشت : الجزایر در بسیاری از زمینه ها با جمهوری اسلامی ایران دیدگاههای مشترک دارد و می توانیم در راستای منافع و مصالح مشترک همفکری و همکاری داشته باشیم.

نخست وزیر الجزایر همچنین با ابراز تاسف از بروز برخی فجایع و مشکلات در کشورهای اسلامی از جمله سوریه ، بر موضع اصولی کشورش در خصوص عدم مداخله در امور داخلی کشورها و ضرورت حل مسالمت آمیز اختلافات تاکید و ابراز امیدواری کرد این مسایل از راههای مسالمت آمیز و گفتگو حل و فصل شود.

دیدار با نبیل العربی

همچنین نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب در حاشیه نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد در شهر الجزیره با ظریف دیدار کرد.

طرفین در خصوص اوضاع تحولات منطقه از جمله آخرین تحولات سوریه و تلاشها و راه های کمک به حل و فصل مسائل سوریه و نقش موثر و مثبت جمهوری اسلامی ایران در این خصوص گفتگو و تبادل نظر کردند.

وزرای امور خارجه صربستان و کویت نیز به صورت جداگانه با ظریف دیدار و گفتگو نمودند.