لاوروف درباره سوریه به آمریکا هشدار داد

ایسنا نوشت:

 وزیر امور خارجه روسیه گفت: مسکو نسبت به گزارش‌ها درباره کمک نظامی آمریکا به مخالفان سوریه و آموزش آنها نگران است و در این باره هشدار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در دیدار با هکتور تیمرمان، همتای آرژانتینی خود گفت: ما از اطلاعات جدید رسیده و دیگر اقدامات اعلام شده در ارتباط با حمایت آمریکا از مخالفان سوری بسیار نگران هستیم.

گفته شده که احتمالا کمک‌های نظامی از مخالفان به عمل می‌آید و این مخالفان توسط نیروهای ارتش آمریکا آموزش می‌بینند و آمریکا در صدد است که موانع پشتیبانی از سیستم‌های متحرک ضد هوایی مخالفان را بردارد.

لاوروف تصریح کرد: از سرگیری مذاکرات ژنو درباره سوریه نباید به درخواست برای برکناری بشار اسد، رئیس جمهور کنونی این کشور مشروط شود. ما از این که می‌بینیم دستور کار دور بعدی مذاکرات ژنو تغییر نکرده بسیار نگرانیم چرا که می‌شنویم دوستان غربی ما و همچنین ائتلاف به اصطلاح "ملی سوریه" نمی‌خواهند به ژنو بروند تا زمانی که اسد کناره‌گیری کند.

وزیر امور خارجه روسیه افزود: برای همگان روشن است این شرط غیرواقعی است و از موضعی ایدئولوژیک سرچشمه می‌گیرد باید توافق‌هایی صورت گیرد و این توافق براساس مذاکره میان دولت و مخالفان ایجاد شود و آن‌ها با اصول آشتی و توافق کلی در خصوص ساختار دولت انتقالی و براساس اصلاحات سیاسی در سوریه موافقت کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: این مهم باید مورد توافق قرار گیرد و درخواست برکناری یک جانبه بشار اسد نباید مطرح شود. ما انتظار داریم که درهای مذاکرات همچنان باز باشد.

لاوروف همچنین از تصمیم خود برای گفتگوی تلفنی با جان کری، همتایای آمریکایی‌اش طی امروز (چهارشنبه)خبر داد.

وزیر خارجه روسیه درباره اوضاع اوکراین نیز گفت: شرایط کنونی در اوکراین پس از انتخابات ریاست جمهوری باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: عملیات‌های نظامی باید خاتمه یابد. مذاکرات ملی آغاز شود و اصلاحات قانون اساسی صورت گیرد.

لاوروف تاکید کرد: تمرکز جدی ما بر گزارش‌ها درباره نقض حقوق بشر در اوکراین، نقض حقوق اقلیت‌ها و رشد ملی‌گرایی و احساسات بیگانه ‌هراسی است.

49261

کد N307128