مالکی: عراق با حملات تروریستی از خاک سوریه روبه‌روست

سیاسی

نخست‌وزیر عراق با بیان اینکه عراق آماج حمله تروریستی گسترده‌ای از خاک سوریه قرار گرفته است، اعلام کرد: ما با همان سلاح‌هایی مقابله می‌کنیم که گروه‌های مسلح در سوریه با آن تجهیز می‌شوند.

نخست‌وزیر عراق با بیان اینکه عراق آماج حمله تروریستی گسترده‌ای از خاک سوریه قرار گرفته است، اعلام کرد: ما با همان سلاح‌هایی مقابله می‌کنیم که گروه‌های مسلح در سوریه با آن تجهیز می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، نوری مالکی، نخست وزیر عراق در دیدار با روسای هیات‌های خارجی در بغداد اعلام کرد: هزاران تروریست از همه کشورهای جهان، چه کشورهای عربی و چه غیرغربی، مسلمان و غیرمسلمان وارد عراق شده‌اند و آن‌ها افرادی مزدور و اجیر شده هستند و چیزی نمانده است این طرح به براندازی روند سیاسی در کشور بینجامد.

نخست وزیر عراق تصریح کرد: سه روز قبل 170 خودرو تلاش کردند تا وارد خاک عراق شوند اما نیروهای امنیتی با آن‌ها برخورد کردند و این کاروان‌ها به صورت روزانه وارد مرزها شده و برای ادامه این درگیری‌ها به عراق سلاح منتقل می‌کنند.

مالکی در ادامه گفت: اخیرا و از زمانی که فشارها و گروه‌های تروریستی در سوریه بیشتر شده روند انتقال این گروه‌ها به عراق آغاز شده است و این مساله خطرناک بوده و من می‌خواهم که کشورها به این مساله توجه داشته باشند چرا که اوضاع سوریه پیامدهایی بر عراق خواهد داشت و ناآرامی‌ها در عراق به دیگر مناطق جهان نیز سرایت خواهد کرد.

وی عنوان داشت: مساله دوم این است که ما نسبت به روند مجهز کردن مخالفان سوری به سلاح هشدار می‌دهیم چرا که ما امروز در عراق با همان سلاح‌هایی مواجه هستیم که گروه‌های مسلح در سوریه با آن مجهز می‌شوند و سپس از این سلاح‌ها در عراق استفاده می‌شود.

مالکی خاطرنشان کرد: در آخرین بارگیری که به الانبار رسید موشک‌های ضدهوایی دوش‌برد وارد عراق شد که این سلاح‌ها از خطرناک‌ترین سلاح‌ها بوده و متاسفانه کشورهای دوست این مخالفان را به این سلاح‌ها مجهز کرده و این سلاح‌ها به عراق راه پیدا کرده‌اند.

نخست وزیر عراق همچنین از اقدام مسئولان منطقه کردستان عراق برای صادرات نفت این کشور که بدون هماهنگی با دولت مرکزی صورت گرفت، انتقاد کرد و گفت: این اقدام بیش از آنکه یک خرید و فروش باشد به دزدی نزدیکتر است.

پیشتر وزارت نفت عراق از منطقه کردستان خواست تا هر چه سریعتر قاچاق نفت را از طریق مرزها متوقف کرده و در خصوص سرنوشت درآمدهای مالی فعالیت‌های نفتی ظرف سال‌های گذشته توضیح دهد.

انتهای پیام

کد N306127