ظریف پس از 8 ساعت مذاکره با اشتون:

برگزاری مذاکرات ایران و 1+5 هفته آخر خرداد/ 1+5 بدون توهمات موهوم وارد مذاکره شود

سیاست خارجی

 وزیر امور خارجه کشورمان پس از سه دور گفتگوی غیر رسمی با کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اروپا گفت: در پایان این گفتگوها توافق کردیم که در فاصله نزدیکی همزمان با اجلاس شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مذاکرات کارشناسی در وین برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف ظهر سه شنبه پس از سه دور مذاکرات غیررسمی با رییس گروه 1+5 در مذاکرات هسته ای ایران در جمع خبرنگاران با تشریح توافقات صورت گرفته تاکید کرد که این گفتگوهای غیررسمی به منزله مذاکرات 1+5 نیست، زیرا مذاکرات با این گروه نیاز به حضور همه اعضا دارد.
 
وی در عین حال گفت: البته گفتگوهای طولانی در سه دور و حدود هشت ساعت به طول انجامید و این مذاکرات بیشتر درباره روش های پیش رو بود.
 
ظریف درباره توافقات نیز گفت: آنچه توافق کردیم روش ادامه کار بود و قرار شد در فاصله نزدیکی، همزمان با اجلاس شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مذاکرات کارشناسی در وین برگزار شود. 
 
وی افزود: همچنین توافق شد مذاکرات رسمی میان ایران و گروه 1+5 اواخر ماه جاری و در فاصله زمانی 26 تا 31 خرداد ماه مجددا در وین برگزار شود. 
 
وزیر امور خارجه تاکید کرد: البته در این مذاکرات بحث های ریز کارشناسی هم داریم، چرا که در چارچوب عمل می کنیم و دوستان خیلی نباید توقع جلسات و یا مصاحبه های رسمی داشته باشند، به این دلیل که کار روی متن و موضوعات ریز انجام می شود.
 
ظریف گفت: در این گفتگوها توافق شد تا برگزاری جلسات رسمی، علاوه بر یک دور مذاکره کارشناسی که انجام می شود، در صورت نیاز مذاکرات کارشناسی دیگری هم برگزار شود و همچنین گفتگوهای سیاسی نیز در سطوح و به شکل های مختلف انجام شود. 
 
وی با بیان اینکه آنچه مسلم است این که 26 خرداد ماه جاری زمان جلسه رسمی بعدی است، گفت: من اعتقاد دارم طرف ایرانی با هماهنگی همه دستگاه های ذیربط آمادگی جدی برای پیگیری کار دارند. 
 
وزیر امور خارجه ادامه داد: امیدواریم طرف مقابل نیز با واقع بینی و به دور از تصورات موهومی که ممکن است برخی گروه های فشار یا برخی افراد خارج از مذاکرات در سر داشته باشند، با جدیت وارد مذاکره شوند. 
 
مذاکره کننده ارشد ایران با بیان این که رسیدن به نتیجه کاملا امکان پذیر است و ما با جدیت، دقت و بدون عجله مذاکرات را پیگیری می کنیم، گفت: مبنای ما حفظ حقوق مردم ایران و حفظ عزت و سربلندی کشور و رفع موانع ظالمانه ای است که برای پیشرفت کشور فراهم شده است. 
 
وزیر امور خارجه ابراز امیدواری کرد که با لطف خداوند متعال و حمایت مردم و مسوولان کار به پیش رود. 
 
ظریف عصر امروز سه شنبه برای شرکت در هفدهمین اجلاس میان دوره ای وزرای خارجه جنبش عدم تعهد استانبول را به مقصد الجزیره پایتخت الجزایر ترک می کند.