حمله هوایی ارتش اوکراین به شهر دونتسک/روسیه: آماده مذاکره هستیم

آمریکا اروپا

ارتش اوکراین شب گذشته و صبح امروز سه شنبه مواضع مخالفان دولت در فرودگاه دونتسک را مورد حمله هوایی قرار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، حمله هوایی ارتش اوکراین به مواضع جدایی طلبان در حالی صورت گرفت که رئیس جمهور جدید این کشور در اظهاراتی از آمادگی خود برای مذاکره با روسیه و همچنین نمایندگان جدایی طلبان برای پایان دادن به ناآرامی های اوکراین خبر داده بود.

نیروهای ارتش اوکراین دیروز دوشنبه، عملیاتی را برای بازپس گیری فرودگاه دونتسک آغاز کردند و  از سوی دیگر "دنیس پوشیلین" رهبر جدایی‌ طلبان جمهوری خودخوانده دونتسک در توئیتر خود اعلام کرد که از روز دوشنبه در این شهر حکومت نظامی برقرار می کند. دونِتسک یکی از استان های جدایی‌طلب شرق اوکراین است.

همزمان، فرودگاه دونتسک، به دلیل مداخله جدایی‌ طلبان که خواستار تخلیه نگهبانان فرودگاه بودند صبح امروز  سه شنبه بسته شد. جدیدترین گزارشها در این باره حاکی از پرواز هواپیماهای جنگنده و برخاستن دود و شنیده شدن صدای تیراندازی در اطراف فرودگاه است.

پترو پوروشنکو، میلیاردر اوکراینی، پیروز انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در دور نخست شده است. پوروشنکو، صاحب مجموعه ای بزرگ از شرکتهای شکلات سازی، اعلام کرده خواستار پایان دادن به جنگ و بازگرداندن صلح است.

پوروشنکو همچنین اعلام کرده‌است که در اواسط ماه ژوئن با مقامات روسی و جدایی طلبان هوادار روسیه دیدار می کند.

​سرگئی لاوروف، وزير خارجه روسيه، در پاسخ به این اقدام رئیس جمهور جدید اوکراین، گفت : ما آماده گفتگو با نمايندگان کی يف و با پترو پوروشنکو هستيم.