زلزله پیش‌بینی شده در انتخابات پارلمان اروپا

ایرنا نوشت:

انتخابات پارلمان اروپا برای تعیین751 نماینده عضو این پارلمان، به پیروزی احزاب راست افراطی و اروپاستیز در چند کشور منجر شد که ناظران از آن به زلزله پیش بینی شده یاد می کنند.
به گزارش روز دوشنبه پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبریˈدویچه ولهˈ احزاب راست افراطی در انتخابات پارلمان اروپا پیروز شده و دولت های فرانسه و انگلیس تحقیر شدند؛ اما بیشتر اروپا همچنان طرفدار اتحادیه است. بر پایه این گزارش عوامل تعجب برانگیز معدودی در کل انتخابات پارلمان اروپا وجود دارد.

ˈ‍ژان کلود یونکرˈ نامزد راست میانه بعد از انتخابات شب گذشته مطمئن و راحت در جمع خبرنگاران ظاهر شد و گفت : محافظه کاران پیروز شدند، توزیع اولیه کرسی ها نشان می دهد حزب مردم اروپا 212 کرسی و حزب راست میانه ائتلاف پیشرفته سوسیال دموکرات ها 185 کرسی در پارلمان جدید به دست آورده اند.

این امر باعث می شود محافظه کاران همچنان قوی ترین گروه باشند؛ با آنکه در مقایسه با انتخابات سال 2009 باید گفت ضربه شدیدی را متحمل شده اند. ˈمارتین شولتزˈ از نامزدهای ریاست کمیسیون اروپا و سوسیال دموکرات در جمع خبرنگاران بدون اینکه شکست را بپذیرد، همچنان برای کسب ریاست کمیسیون اظهارامیدواری کرد.

***پارلمانی متفرق

هر دو نامزد یادشده احتمالا می دانند به احزاب سیاسی وابسته به رقیب خود برای دست یافتن به اکثریت در پارلمان اروپا نیاز دارند. یونکر گفت : اروپا فرزند محافظه کاران و سوسیالیست ها است. وی وعده داد اگر سوسیالیست ها دست دوستی دراز کنند، دست آنها را خواهد فشرد. در صورت لزوم ائتلافی گسترده برای ادامه کار پارلمان تشکیل می شود.

اما حزب ائتلاف لیبرال ها و دموکرات های اروپا نیز حرفی برای گفتن دارد. آنها نیز ممکن است به سومین گروه بزرگ در پارلمان تبدیل شوند و ˈگی فورهوفتادˈ رییس اتحاد لیبرال دموکرات های اروپا می گوید : برای دست یافتن به اکثریتی باثبات به حضور ما نیاز است. شولتز اعلام کرد مذاکرات بین دو حزب احتمالا چند روز به طول می انجامد. قرار است سران دولت های عضو اتحادیه اروپا روز سه شنبه (27 ماه مه/6 خرداد) دیدار کرده و یقینا ملاحظات خود را در مورد انتخاب یونکر یا شولتز مطرح خواهند کرد.

احزاب تثبیت شده اروپایی دست کم در یک مورد یعنی مخالفت با نمایندگانی از احزاب اروپاستیز مشترک هستند. می توان انتظار داشت احزاب راست یا چپ افراطی 140 تا 150 کرسی را از مجموع 751 کرسی به دست آوردند که در مجموع 20 درصد را شامل می شود.

شولتز گفت : روز خوبی برای اروپا نیست، زیرا راست های افراطی، نئونازی ها و بیگانه هراس ها در بسیاری از کشورها قدرت را به دست آورده اند. ما باید به دنبال دلایل موفقیت آنها باشیم، مخالفت صریح با اروپا و از دست رفتن اعتماد می تواند از دلایل این امر باشد. یونکر نیز بار دیگر ائتلاف با احزاب اروپاستیز و راست افراطی را رد کرد، در حالی که تحلیلگران معتقدند وی به ائتلاف گسترده غیررسمی با سوسیالیست ها بیش از پیش نیاز دارد.

5252

کد N304300