سفرای کشورهای دوست سوریه در تهران؛

بروجردی: اتخاذ راه حل سیاسی سوری – سوری ضروری است

ايران,سوريه

تعدادی از سفرای مقیم تهران ظهر روز شنبه با رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) علاءالدین بروجردی در ابتدای این دیدار با اشاره به شرایط حساس کنونی در منطقه بویژه اوضاع سوریه گفت: با ورود به چهارمین سال حوادث سوریه و مشاهده اعمال ددمنشانه تروریست‌ها و حامیان‌شان در این کشور از سوی مردم جهان، ضرورت اتخاذ راه حل سیاسی سوری – سوری که از ابتدا مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران قرار داشت بیش از پیش احساس می‌گردد.

وی برهمین اساس گفت: در شرایط کنونی برگزاری انتخابات در سوریه به عنوان راه‌حلی سیاسی با محوریت حق تعیین سرنوشت خود توسط مردم این کشور و عدم مداخله سایر کشورها در امور داخلی سوریه می‌تواند در فراهم کردن زمینه‌های بازگشت امنیت و آرامش به این کشور موثر باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اعلام برگزاری دومین اجلاس روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی کشورهای دوست سوریه در تهران آن را گامی مهم در جهت کمک به حل بحران در این کشور خواند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان این بر حمایت دوستان واقعی سوریه برای بازگشت امنیت و ثبات به این کشور تاکید کرد.

در ادامه این دیدار سفرای کشورهای فلسطین، سوریه و نیکاراگوئه هرکدام به طور جداگانه طی سخنانی با تاکید بر نقش مهم و تاثیرگذار جمهوری اسلامی ایران، سوالاتی درباره نحوه برگزاری این اجلاس مطرح کردند.

صلاح زواوی سفیر فلسطین در تهران با اشاره به تاریخچه اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی، بحران سوریه را در ادامه توطئه رژیم صهیونیستی و حامیانش بر انتقام‌گیری از کمک‌های کشورهای اسلامی و عربی به مدافعان حقوق مردم مظلوم فلسطین قلمداد کرد و گفت: سوریه به عنوان حامی مظلومین و کشوری فعال در مقاومت علیه اشغالگری رژیم صهیونیستی اکنون مورد چنین هجمه‌ای قرار گرفته و وظیفه دوستان واقعی سوریه حمایت از این کشور در برابر توطئه‌گران و اشغالگران است.

عدنان محمود سفیر سوریه در تهران نیز در این دیدار با قدردانی از تلاش‌های مردم و مسوولان جمهوری اسلامی در حمایت از کشورش گفت: مراجعه به آرای عمومی در انتخابات آتی در سوریه با مشارکت همه گروه‌های سوری، تنها راه پایان بخشیدن به خشونت‌هاست.

وی از تمامی کشورهایی که برای حل مشکلت سوریه اعلام آمادگی کرده‌اند و در اجلاس آتی در تهران حضور خواهند یافت قدردانی کرد.

در این دیدار سفرا و نمایندگان سیاسی کشورها سوریه، فلسطین، الجزایر، روسیه، ارمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، کره‌جنوبی، کره‌شمالی، موریتانی، یمن، ونزوئلا، مکزیک، برزیل، کوبا، بولیوی، نیکاراگوئه، افغانستان، پاکستان، ویتنام، غنا و نمایندگانی از دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در تهران و سازمان بین‌المللی مهاجرت حضور داشتند و درخصوص شرکت نمایندگانی از کشورهای متبوعشان در اجلاس آتی در تهران اعلام آمادگی کردند.

انتهای پیام

کد N299969