لاریجانی تاکید کرد

لزوم ایجاد شبکه اطلاع‌رسانی برای ارائه اطلاعات صحیح به ایرانیان خارج از کشور

سیاسی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایرانیان خارج از کشور به دلیل اطلاعات نادرستی که به آنان داده می شود دچار یکسری سوءتفاهمات شده‌اند که می‌توان با ایجاد یک شبکه اطلاع‌رسانی، اخبار و اطلاعات صحیح را به آنان منتقل کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایرانیان خارج از کشور به دلیل اطلاعات نادرستی که به آنان داده می شود دچار یکسری سوءتفاهمات شده‌اند که می‌توان با ایجاد یک شبکه اطلاع‌رسانی، اخبار و اطلاعات صحیح را به آنان منتقل کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌ رییس مجلس شورای اسلامی امروز(سه‌شنبه) در دیدار با اعضای هیات رییسه فراکسیون فرهنگی، اقتصادی ایرانیان خارج از کشور، گفت: یکی از مهمترین کارهایی که می توان در این برهه زمانی انجام داد، تسهیل سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور است که علاقه به فعالیت اقتصادی در ایران دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بحث سربازی ایرانیان خارج از کشور ازجمله موانع اصلی درخصوص حضور آنان و ترس از رفت و آمد به داخل کشور است که این مسئله بر روی زبان فارسی آنان تاثیر بسزایی دارد و آنها را از فرهنگ ایران دور می سازد و برای این موضوع نیز باید فکری شود.

وی با اشاره به بحث تابعیت دوگانه برخی از ایرانیان خارج ازکشور و منع قانونی که دراین خصوص وجود دارد،‌خاطرنشان کرد: هر کشوری با این موضوع به روش خود برخورد می کند و این مسئله نیاز به بحث و بررسی حقوقی بیشتری دارد و نمی توان به راحتی دراین زمینه اظهارنظر کرد.

لاریجانی درخصوص اشتغالزایی متخصصان فاقد شغل ایرانی در خارج ازکشور، اظهار داشت: جنبه دیگر این مسئله، کمک به ایجاد زمینه اشتغال افراد متخصص مانند پزشکان است که تعداد آنان در داخل کشور زیاد است و می توان از طریق ایجاد جایگاه حقوقی و رسمی، افرادی که برای داشتن شغل به خارج از کشور می روند و به صورت فردی فعالیت می کنند ،بدان جایگاه حقوقی دهیم.

در ابتدای این دیدار عباس رجایی به بیان ساختار تشکیلاتی و حوزه فعالیت این فراکسیون پرداخت و گفت: فراکسیون فرهنگی، اقتصادی ایرانیان خارج از کشور دارای 5 کارگروه است که شامل کارگروه فرهنگ و اقوام با حوزه فعالیت اندیشه و گسترش زبان فارسی و فرهنگ و هنر، کارگروه علمی-آموزشی در حوزه اکتشافات و اختراعات، کارگروه فناوری های نوین با حوزه فعالیت نانو و علوم هسته ای و زیست محیطی، کارگروه اقتصادی و بازرگانی با حوزه فعالیت تولیدات صنعتی، گردشگری، نفت، گاز صنایع پولی و دفاعی و کارگروه قضایی به منظور بررسی مشکلات حقوقی و کنسولی است.

گفتنی است، مدت یکماه است که فراکسیون فرهنگی، اقتصادی ایرانیان خارج از کشور در مجلس تشکیل شده است که ریاست آن را عباس رجایی بر عهده دارد و سیداحمدرضا دستغیب نایب رییس اول، نوری نایب رییس دوم و سیدهادی حسینی به عنوان سخنگو انتخاب شده اند و با دبیرخانه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور که زیر نظر معاونت اجرایی رییس جمهور است و کارهای بخش دولتی را انجام می دهد، همکاری دارد.

انتهای پیام

کد N293481