آیت‌الله اراکی:

علوم انسانی مهم‌ترین حوزه همکاری با جهان اسلام است

مجمع تقريب

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: یکی از مهم‌ترین مرحله‌های دیپلماسی وحدت، حوزه دانش و اندیشه به ویژه در ساحت علوم انسانی است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: یکی از مهم‌ترین مرحله‌های دیپلماسی وحدت، حوزه دانش و اندیشه به ویژه در ساحت علوم انسانی است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله اراکی در دیدار با رئیس دانشگاه علامه طباطبایی که درراستای ایجاد زمینه‌های مناسب برای همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه علامه طباطبائی با دانشگاه‌های جهان اسلام و نیز بهره‌مندی از آراء و نظریات اندیشمندان علما در حوزه علوم دینی انجام شد، با تقدیر از رویکرد دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان دانشگاه تخصصی علوم انسانی در زمینه برقراری روابط و مناسبات علمی با دانشگاه‌های جهان اسلام، آمادگی این مجمع را در دستیابی به این اهداف اعلام کرد و گفت: این مهم در تعامل سازنده استادان و نخبگان دانشگاه‌ها محقق خواهد شد و امیدواریم که با همکاری و همراهی این عزیزان شاهد گسترش این همکاری‌ها در سطح دانشگاه‌های جهان اسلام باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به موج بیداری اسلامی، اولین نیاز تئوری‌های اسلامی برخاسته از منابع دینی است که این اولین مطالبه امروز جوامع اسلامی به شمار می‌رود.

اراکی ادامه داد: وجود کتاب "اقتصادنا" از شهید صدر در کتاب خانه‌های جریان افراطی وهابیت نشان می‌دهد که اندیشه ما قابل عرضه است و چون کتابی علمی است شیعه و سنی نمی‌شناسد.

دبیر کل مجمع گفت: آثار مرحوم شریعتی، شهید مطهری و آرا و اندیشه‌های امام خمینی (ره) مورد توجه عموم اندیشمندان است. بنابراین یکی از مهم‌ترین مرحله‌های دیپلماسی وحدت، حوزه دانش و اندیشه به ویژه در ساحت علوم انسانی است. همچنین مقام معظم رهبری مکرر انتظاراتی را از حوزه‌های علمیه به ویژه قم مطرح کرده‌اند.

وی در پایان ضمن ارائه پیشنهاد ایجاد ستاد گسترش همکاری‌ها گفت: زمینه‌های تقریب گاهی از حوزه بیشتر است و ما خواستار گسترش اندیشه تقریب در دانشگاه‌ها هستیم.

همچنین دکتر سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ضمن تاکید بر ایجاد زمینه‌های مناسب همکاری این دانشگاه با دانشگاه‌های جهان اسلام از سوی مجمع تقریب مذاهب اسلامی و تعاملات بین‌المللی در این زمینه گفت: این دانشگاه با بهره‌مندی از اعضای هیأت علمی مجرب و همچنین دو هزار دانشجوی دکتری، آمادگی تعامل و برقراری ارتباط نظام مند علمی با حوزه‌های علمیه و جلب مشارکت علمای حوزه در تدوین دروس اسلامی به خصوص در حوزه اندیشه سیاسی اسلامی، اقتصاد اسلامی، فلسفه اسلامی و... را دارد.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی افزود: تعامل با دانشگاه‌های معتبر جهان اسلام و تبادل نظر و گفت‌وگو در آموخته‌های مورد بحث در راستای وحدت کشورهای اسلامی در دستور کار این دانشگاه قرار دارد که امیدواریم با همکاری‌های مشترک بتوانیم در این عرصه گام‌های مؤثری را شاهد باشیم.

انتهای پیام

کد N292477