میشل عون: من رئیس جمهور توافقی لبنان هستم

سیاسی

رئیس فراکسیون "تغییر و اصلاح" لبنان با تاکید بر اینکه تمایل زیادی به برقراری ارتباط با همگان غیر از اسرائیل دارد، تصریح کرد که به احتمال زیاد وی رئیس جمهوری آتی لبنان خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، میشل عون، رئیس فراکسیون "تغییر و اصلاح" لبنان تاکید کرد که اگر انتخاب رئیس جمهور توافقی تنها راه حل تنش‌ها در لبنان باشد، وی به احتمال 90 تا 100 درصد رئیس جمهوری آتی لبنان خواهد بود.

وی افزود: تمامی طوایف و گروه‌ها باید در اداره کشور مشارکت داشته باشند. ما باید با اهل سنت روابط خوبی برقرار کرده و با شیعیان تفاهم داشته باشیم و همچنین حامیان ولید جنبلاط، رهبر حزب سوسیالیست ترقی خواه (مسیحی) را قانع کنیم که هیچ کس بدون داشتن تفاهم با طرف‌های دیگر، نمی‌تواند حکومت را در دست بگیرد.

عون خاطرنشان کرد: روی خوش نشان دادن و مشارکت تمامی طرف‌ها در اداره حکومت، کشور را نجات می‌دهد.

روابط رو به رشد میشل عون با سعدالحریری، نخست وزیر پیشین لبنان و رئیس جریان "المستقبل" و اعتماد کامل وی به سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان و همچنین تغییرات منطقه‌ای و بین المللی که هیچ یک علیه میشل عون نیست، باعث شده که وی به این درجه از یقین در پیروزی برسد. به ویژه آنکه چندی پیش جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان و داماد عون با عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع سابق مصر دیدار کرد که این امر نیز به نوعی حمایت مصر از ریاست جمهوری عون را فراهم کرد.

وی خاطرنشان کرد: من می‌خواهم با همگان غیر از اسرائیل ارتباط داشته باشم اما هیچ گاه زیر سلطه یک کشور خارجی قرار گرفتن را نمی‌پذیرم. اگر اجماع داخلی ،منطقه‌ای و بین المللی بر این باشد که انتخاب رئیس جمهور توافقی راه حل مشکلات لبنان است، من آماده‌ام رئیس جمهور شوم اما اگر کسی می‌خواهد رئیس جمهور با اهداف دیگری بر مردم تحمیل شود، من برای مقابله با این نقشه نیز آماده‌ام.

انتهای پیام

کد N290990