آخرین تحولات مصر پیش از انتخابات/حمدین صباحی: سیسی هیچ برنامه‌ای ندارد

سیاسی

در حالی که حمدین صباحی به شدت از رقیب انتخاباتی خود انتقاد کرده و گفته است که وی هیچ برنامه انتخاباتی ندارد، منابع مصری اعلام کردند که مصر‌ی‌های مقیم خارج در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت گسترده‌ای داشتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه المیادین، حمدین صباحی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر به شدت از عبدالفتاح سیسی، وزیر دفاع سابق مصر و دیگر نامزد انتخابات این کشور انتقاد کرده و گفت که سیسی برنامه‌ انتخاباتی ندارد.

صباحی در مصاحبه‌ تلویزیونی با شبکه الحیاة عنوان داشت: رقابت‌ها در حال حاضر میان شخصی است که برنامه‌های انقلابی داشته که بیانگر انقلاب است و رقیب دیگر شخصی است که هیچ برنامه‌ای ندارد.

وی گفت: نامزد دیگر انتخابات مصر خود را به عنوان نامزدی برای انقلاب معرفی می‌کند اما در کمپین انتخاباتی وی بدنام‌ترین نمونه‌های فساد نظام حسنی مبارک، دیکتاتور سابق مصر حضور دارند.

صباحی با بیان اینکه ارتش از انقلاب پشتیبانی کرد و این مردم مصر هستند که ارتش را رهبری می‌کنند، تاکید کرد: باید کسی یک کشور دموکرات را رهبری کند که از عوامل انقلاب باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر اظهار کرد که در دو مورد احتمالا از رقابت‌های انتخاباتی عقب‌نشینی می‌کند و این دو مورد در صورتی است که حامیان وی مورد حملات برنامه‌ریزی شده قرار بگیرند یا در انتخابات تقلبی صورت بگیرد.

حمدین صباحی در عین حال وقوع این موارد را امری بعید دانست.

وی از گرایش نهادهای نظامی به عبدالفتاح سیسی انتقاد کرده و افزود: اجرای وعده‌های انتخاباتی من در گرو باور مردم است و نامزد انتخابات باید به وعده‌هایش عمل کند.

از سوی دیگر، دادستانی کل مصر تحقیقات خود را در خصوص انفجار بمبی دست‌ساز در نشست حامیان سیسی در شرق قاهره ادامه می‌دهد.

منابع امنیتی با بیان اینکه دو فرد ناشناس که سوار بر موتورسیکلتی بودند در این حادثه دست داشتند اظهار کردند که این حمله به زخمی شدن یک افسر و نیروی پلیس و سه شهروند دیگر انجامید.

در همین راستا یکی از مقرهای حزب سلفی نور در شهر أسوان به آتش کشیده شد.

این دو حادثه نشان می‌دهد که هر چه زمان انتخابات مصر نزدیک‌تر می‌شود شدت خشونت‌ها در این کشور نیز بیشتر می‌شود.

از سوی دیگر، عفیفی عبدالوهاب، سفیر مصر در ریاض اظهار کرد: تعداد کسانی که از زمان آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری مصر در این انتخابات شرکت کرده‌اند به 36 هزار و 580 تن می‌رسد.

وی تصریح کرد: تعداد رای‌دهندگان در ریاض و جده به 70 هزار و 613 رای دهنده می‌رسد.

صدها تن از مصری‌ها در واشنگتن نیز در چهارمین روز انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور به پای صندوق‌های رای آمدند و گفته شده است که میزان حضور مصری‌ها بیشترین حضور آن‌ها در تمام رای‌گیری‌های صورت گرفته ظرف سه سال گذشته است.

در چهارمین روز رای‌گیری حامیان اخوان‌المسلمین تلاش کردند تا در مقابل سفارتخانه مصر در آمریکا تظاهرات کنند.

در همین راستا تعداد بسیاری از مصری‌ها در اتریش نیز در چهارمین روز انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور به پای صندوق‌های رای آمدند.

حامیان اخوان المسلمین نیز تلاش کردند تا در مقابل سفارتخانه مصر در اتریش تجمع کنند اما با این وجود روند رای‌گیری با روال طبیعی ادامه داشت.

از سوی دیگر، حامیان اخوان المسلمین در منطقه المهندسین در مصر راهپیمایی شبانه برگزار کرده و تمام پلاکاردهای حمایت از کاندیداتوری عبدالفتاح سیسی را پاره کردند.

در منطقه عین الشمس نیز حامیان اخوان المسلمین با برپایی راهپیمایی شعارهایی علیه کودتا نظامی سر داده و پرچم امارات، رژیم صهیونیستی و آمریکا را آتش زدند.

ائتلاف ملی حمایت از مشروعیت و مخالفت با کودتا نیز راهپیمایی گسترده‌ای در استان الفیوم در هفته "ریاست خون را تحریم کن" برگزار کردند.

ساکنان المعادی نیز راهپیمایی گسترده‌ای علیه نظام کنونی برپا و اقدامات سرکوبگرانه‌ این نظام علیه مردم مصر را محکوم کردند.

انتهای پیام

کد N290153