کارتر: مصر در لبه پرتگاه است

رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا به مصر هشدار داد که گذار دموکراسی در این کشور پس از سال‌ها ناآرامی سیاسی پیش از انتخابات ریاست جمهوری اواخر ماه جاری میلادی خطرناک و تهدید کننده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مرکز کارتر به ریاست جیمی کارتر، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا ناظری برای انتخابات ریاست جمهوری مصر در 26 و 27 ماه مه (پنجم و ششم خرداد) اعزام نخواهد کرد.

گمان می‌رود ژنرال عبدالفتاح السیسی، فرمانده بازنشسته ارتش مصر به دنبال سرنگونی محمد مرسی، رئیس‌جمهوری سابق مصر در سال گذشته میلادی، در این انتخابات پیروز شود. با این حال مرکز کارتر گروه کوچکی از کارشناسان را به قاهره اعزام خواهد کرد.

مرکز کارتر روز جمعه در بیانیه‌ای هشدار داد: گذار سیاسی در مصر به تاخیر افتاده و این کشور در لبه پرتگاه قرار دارد. سرنگونی مرسی ناآرامی‌ سیاسی در این کشور را تشدید کرده است.

دولت موقت تحت حمایت ارتش مصر گروه اخوان‌المسلمین، تحت رهبری مرسی را به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام کرده و صدها تن از حامیان اخوان‌المسلمین را کشته و هزاران تن دیگر دستگیر شده‌اند.

جیمی کارتر در این بیانیه گفت: نسبت به متزلزل شدن گذار دموکراتیک در مصر به شدت نگرانم.

در انتخابات ریاست جمهوری مصر حمدین صباحی از حزب چپ افراطی رقیب السیسی خواهد بود اما به نظر می‌آید که پیروزی السیسی تضمین شده است چرا که وی به دنبال سرنگونی مرسی موجی از آمال‌های ناسیونالیستی به راه انداخته است. یکی از ائتلاف‌های تحت رهبری اخوان‌المسلمین می‌گوید که این انتخابات را تحریم خواهد کرد.

عبدالعزیز سلمان، رئیس کمیسیون انتخابات مصر روز شنبه گفت، حدود 210 هزار مصری مهاجر تاکنون رای‌های خود را در سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های مصر در سراسر جهان به صندوق‌ انداخته‌اند.

جیمی کارتر از رئیس‌جمهوری آتی مصر خواست تا فورا اقداماتی را به منظور تقویت مذاکرات و سازش سیاسی انجام دهد تا مطمئن شود که کل جامعه مصر می‌توانند به طور واقعی در سیاست‌های این کشور دخیل باشند.

مرکز کارتر ناظر انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری مصر در 2012 میلادی بود؛ انتخاباتی که مرسی در آن به عنوان نخستین رئیس جمهور منتخب برگزیده شد. اما این سازمان برای دو انتخابات اخیر مصر ناظر اعزام نکرده بود.

اتحادیه اروپا روز شنبه اعلام کرد که ناظران انتخاباتی‌اش تنها بر پایگاه‌های انتخاباتی قاهره نظارت خواهند داشت.

انتهای پیام

کد N287738