ولایتی در جمع خبرنگاران:

اعتقاد ندارم مذاکرات هسته‌ای به بن بست رسیده باشد

سیاست خارجی

زمان مذاکرات باید مورد توافق هر دو طرف باشد و البته ایران در احقاق حقوق خود ازکسی اجازه نمی‌گیرد/مذاکره کننده گان ما مادامی که در چهار چوب ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری حرکت می‌کنند، مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند و تا به حال خلاف این نیز عمل نکرده‌اند.

مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری با تاکید بر این که مذاکره کنندگان ایرانی از چهارچوب‌های ترسیم شده مقام معظم رهبری تا کنون خارج نشده‌اند یادآور شد: اعتقاد ندارم که مذاکرات ایران و 1+5 به بن بست رسیده است و جمهوری اسلامی ایران نیز همیشه طرفدار گفت گو و استمرار مذاکرات است.

به گزارش خبرنگار ایلنا علی اکبر ولایتی در حاشیه دیدار ژان فرانسوا ژیرو که عصر امروز در مرکز تحقیقات استراتژیک برگزار شد در خصوص این دیدار گفت: ما در این دیدار به این نتیحه رسیدیم که هر دو کشور تمایل دارند تا مشکلات منطقه‌ای و تنش‌هایی که در کشورهای عراق، سوریه و لبنان وجود دارد از طریق گفت‌وگو حل شود.

وی در خصوص مذاکرات وین 4 اظهار داشت: این مذاکرات، مذاکرات آسانی نیست و تا آنجایی که اطلاع داریم مذاکره کنندگان ما هم تمام سعی و تلاش خود را کرده‌اند.

مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری با بیان این که مذاکرات پایان نیافته است، خاطر نشان کرد: مذاکرات مجدداً در خرداد ماه ادامه می‌یابد و امیدواریم مذاکرات به نتایج مثبتی برسد و جمهوری اسلامی ایران نیز به حقوق حقه خود دست یابد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که اگر طرف مقابل نیز همانند ایران حسن نیت داشته باشد، رسیدن به توافق امر دوری نیست تاکید کرد: اعتقاد ندارم که مذاکرات به بن بست رسیده است چراكه جمهوری اسلامی ایران همیشه طرفدار گفتگو و استمرار مذاکرات است.

ولایتی در خصوص این که برخی‌ها معتقدند که باید توافق جامع نهایی طی شش ماه به پایان برسد، پاسخ داد: زمان مذاکرات باید مورد توافق هر دو طرف باشد و البته ایران در احقاق حقوق خود ازکسی اجازه نمی‌گیرد. اما همواره از ابتدای مطرح شدن حقوق هسته‌ای از ‌مذاکره رویگردان نبوده و از استمرار مذاکره حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: مذاکره کننده گان ما مادامی که در چهار چوب ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری حرکت می‌کنند، مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند و تا به حال خلاف این نیز عمل نکرده‌اند.

در ادامه ژان فرانسوا ژیرو درباره این دیدار بیان کرد: من در چهار چوب دیالوگ دو جانبه‌ای که میان ایران و فرانسه برقرار است به دیدار دکتر ولایتی آمده‌ام و در خصوص مسائل دو جانبه و منطقه‌ای با ایشان گفت‌وگو کردم.

مدیر کل خاور میانه وزارت امور خارجه فرانسه با بیان این که در این دیدار قرار شد تا گفت‌وگوها استمرار یابد، ابراز داشت: من الان به وزارت خارجه می‌روم تا گفت‌وگوهایی که از صبح آغاز شده را ادامه بدهم و از آنجا نیز به پاریس بر می‌گردم.

کد N286566