هم‌زمان با سفر رییس دستگاه قضایی عراق به ایران

خانواده شهدای ترور استرداد و محاکمه سران منافقین را خواستار شدند

سیاسی

هم‌زمان با سفر رییس دستگاه قضایی عراق به ایران، خانواده‌های شهدای ترور استرداد و محاکمه سران منافقین را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)پایگاه خبری هابیلیان با اشاره به سفر رییس دستگاه قضایی عراق به ایران در گزارشی نوشت: مدحت محمود، رییس دستگاه قضایی عراق امروز به دعوت آیت الله آملی لاریجانی به تهران سفر می کند و قرار است در این سفر چهار روزه علاوه بر دیدار با مسوولین قضایی کشور با رییس جمهور، رییس مجلس شورای اسلامی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی شاهرودی و وزیر امور خارجه دیدار داشته باشد.

سفر ایشان و سایر مسوولان قضایی کشور عراق به ایران، فرصتی است تا مطالبه برحق ملت ایران و خانواده شهدای ترور درباره رسیدگی به جرائم سرکردگان گروهک تروریستی منافقین از سوی مسئولان محترم نظام جمهوری اسلامی ایران پیگیری شود، به ویژه آنکه مسئولان قضایی عراق مسیر استرداد سران جنایتکار این گروهک را گشوده و خود را ملزم به آن می دانند.

اوایل اسفند ماه سال گذشته حسن الشمری، وزیر دادگستری عراق در گفت‌وگو با خبرنگار هابیلیان در بغداد از اعلام آمادگی این کشور در استرداد اعضای گروهک منافقین به ایران خبر داد.

وزیر دادگستری عراق در آن گفت‌وگو اعلام کرده بود: «براساس تفاهم نامه استرداد مجرمین که با ایران امضا شده است، در صورتی که ایران درخواست تحویل افراد تحت تعقیب سازمان منافقین خلق را داشته باشد ملزم به اجرای آن خواهیم بود.»

دوازده روز بعد حجت الاسلام مصطفی پور محمدی، وزیر دادگستری در این خصوص گفت: «این افراد(منافقین) جنایتکار و مجرمند و باید به دادگاه‌های ما تحویل داده شوند تا ما به تخلف آن‌ها رسیدگی کنیم. این امر نیاز به درخواست خاص ما ندارد ولی اگر چنین چیزی مطرح باشد ما این درخواست را تجدید خواهیم کرد.»

یک ماه بعد، وی به عراق سفر کرد و در این سفر در دیدار با نوری المالکی، نخست وزیر عراق، بر اجرایی شدن توافقی که پیش از آن بین دو کشور مبنی بر انتقال مجرمان و محکومان صورت گرفته بود، تاکید شد.

اگرچه جمهوری اسلامی همواره تاکید داشته که آن دسته از اعضای منافقین که مرتکب جنایت نشده اند می‌ توانند به کشور بازگردند. اما برکسی پوشیده نیست که تعدادی از اعضای این گروهک که بیشتر در راس آن قرار دارند، جنایتکارانی هستند که پرونده های سنگینی در عملیات های تروریستی علیه مسئولین و مردم عادی داشته اند و نقش آنها در ریخته شدن خون انسان های بی گناه اثبات شده است. از این رو خواسته همیشگی ملت ایران محاکمه آنها در دادگاه و رسیدگی به جنایاتشان است.

اکنون سفر مدحت محمود به ایران و دیدار ایشان با مقامات دستگاه قضایی و دیپلماسی، فرصت مناسبی برای ایجاد یک تفاهم همه جانبه و عملیاتی برای استرداد منافقین به ایران و محاکمه آنها فراهم آورده است. به طور قطع آقای محمود نیز به مانند بسیاری از دولت مردان و مردم عراق، خواستار خروج این گروهک تروریستی از خاک کشورشان است و بی شک با توجه به مسئولیت ایشان، چنانچه عزم جدی در پاکسازی عراق از لوث وجود منافقین باشد، سفر ایشان به ایران می تواند شروعی برای این فرآیند باشد.

امید است که مسئولین کشور که نماینده ملت زخم خورده از بیش از ۱۷۰۰۰ ترور هستند، در پیگیری پرونده گروهکی که به تنهایی سند جنایت ۱۲۰۰۰ ترور را به نام خود ثبت کرده است اهتمام و جدیت بیشتری از خود نشان دهند.

بنیاد هابیلیان به نمایندگی از خانواده بیش از ۱۷۰۰۰ شهید ترور کشور و خانواده ۱۲۰۰۰ شهید ترور به دست گروهک منافقین، در آستانه سفر آقای مدحت محمود، رئیس محترم دستگاه قضایی عراق به تهران و با توجه به آمادگی دولت عراق در استرداد اعضای جنایتکار منافقین به ایران، از مسئولین و دولتمردان کشور می خواهد این مطالبه را به صورت جدی پیگیری کنند تا عدالت در باره این جنایتکاران اجرا شود. بی شک خواست قلبی ملت عراق نیز که زخم خورده این گروهک تروریستی است، اخراج آنها از خاک کشورشان و رسیدگی به جنایات آنهاست.

انتهای پیام

کد N286086