پوتین: آینده روسیه و تاتارهای کریمه به هم پیوسته است

اوکراین

رئیس جمهوری روسیه در آستانه هفتادمین سالگرد اخراج تاتارها از سرزمین اجدادیشان گفت: آن‌ها باید بدانند که آینده آن‌ها با آینده روسیه عجین شده است.

رئیس جمهوری روسیه در آستانه هفتادمین سالگرد اخراج تاتارها از سرزمین اجدادیشان گفت: آن‌ها باید بدانند که آینده آن‌ها با آینده روسیه عجین شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، ولادیمیر پوتین، ریئس جمهوری روسیه پس از دیدار با نمایندگان تاتارها گفت: امروز همه ما باید این موضوع را درک کنیم که منافع تاتارهای کریمه با روسیه پیوند خورده است.

وی گفت: ما آماده همکاری با همه مردم هستیم. ما اجازه نمی‌دهیم که تاتارهای کریمه در اختلافات طرف چانه زنی شوند؛ خصوصا در مناقشات روسیه - اوکراین.

در همین حال نخست وزیر کریمه با صدور حکمی تمامی تجمعات عمومی را تا ششم ژوئن ممنوع اعلام کرد. این اقدام با هدف جلوگیری از برگزاری تظاهرات سالیانه یاد بود اخراج تاتارها در سال 1944 توسط استالین انجام شده است.

سرگئی آکسیونف، نخست وزیر کریمه اعلام کرد که این اقدام برای جلوگیری از فعالیت تندروها ضروری است. با این حال انتظار می‌رود که هزاران تن از تاتارها در روز یکشنبه تجمع خود را برگزار کنند و به گفته کارشناسان این تجمع به منزله رویارویی تاتارها و حامیان روسیه است. تنش‌ها میان تاتارها و حامیان روسیه در کریمه از زمان پیوستن این شبه جزیره به خاک روسیه افزایش یافته است.

از سوی دیگر سازمان ملل و آمریکا نسبت به نقض حقوق بشر آشکار در این منطقه ابراز نگرانی کرده‌اند.

ناوی پیلای، کمیسیونر ارشد سازمان ملل در امور حقوق بشر روز جمعه در گزارشی اعلام کرد که تاتارها با مشکلات عدیده‌ای از جمله آزار فیزیکی، ترس از شکنجه‌ مذهبی و آوارگی داخلی رو به رو هستند.

انتهای پیام

کد N285345