نتایج انتخابات پارلمانی هند اعلام شد

ایسنا نوشت:

حزب ناسیونالیست "بهاراتیا جاناتا" با پیروزی بر رقیب خود توانست به سه دهه حکمرانی حزب کنگره بر هند پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانس 24، حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری "نارندرا مودی"، با قرار دادن خبری بر روی سایت خود اعلام کرد که مانموهانگ سینگ، نخست وزیر کنونی هند و رهبر حزب "کنگره" با قبول شکست خود، پیروزی حزب بهاراتیا را تبریک گفته است.

حزب بهاراتیا جاناتا که از تفکرات ناسیونالیستی هندی سخن می‌گوید و هندوایسم را ترویج می‌کند، توانست با عبور از اکثریت 272 کرسی‌ پارلمان هند برای تشکیل دولت، مودی را به عنوان نخست وزیر معرفی کند.

راجیو شوکولا، سخنگوی حزب کنگره نیز در سخنانی گفت: ما شکست خود را می‌پذیریم و آماده‌ایم با نشستن بر روی کرسی مخالفان در مجلس حاضر شویم.

وی ادامه داد: مودی توانست با وعده دادن از طریق ماه و ستارگان به مردم موفقیت به دست بیاورد و مردم نیز رویاهای او را باور کردند.

پراکاش جاوادیکار، از مسئولان بلند پایه حزب بهاراتیا نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: پیروزی ما آغاز تغییر در هند خواهد بود. انقلاب مردم پیروز شده و عصر جدیدی در هند آغاز شده است.

مودی که خود فرزند یک چای فروش هندی است، توانست در تبلیغات انتخاباتی با تکیه بر ناسیونالیسم ملی هند و شعار بازگرداندن اسطوره‌های پیشین این کشور بر رقیب خود که بیش از 30 سال است اکثریت پارلمان هند را در دست دارد، پیروز شود.

پیش بینی می‌شود شکست حزب کنگره در انتخابات پارلمانی باعث تغییرات گسترده‌ای در درون آن بشود.

بنا بر آمار اعلام شده حزب بهاراتیا جاناتا و هم ائتلافی‌هایش 325 کرسی از 543 کرسی مجلس عوام پارلمان هندوستان را به دست آورده‌اند.

در انتخابات پارلمانی هند که بزرگترین و طولانی‌ترین انتخابات جهان است، رکورد حضور بی‌سابقه مردم گزارش شد به طوری که 38 / 66 درصد از 814 میلیون رای دهنده واجد شرایط در جریان شش هفته رقابت انتخاباتی پای صندوق‌های رای رفتند. این انتخابات در هفتم آوریل 2014 آغاز شد. میزان حضور در سال 2009، 13 / 58 درصد بود.

5252

کد N284460