حمایت جمعی از روحانیون از صحبت‌های اخیر آیت‌الله شبیری زنجانی

مراجع تقليد,اسلام,عزاداري

بیش از 120 نفر از آیات و حجج اسلام، در حمایت از سخنان اخیر آیت‌الله شبیری زنجانی درباره افراط در عزاداری‌ها و محکومیت خشونت‌گرایی به نام اسلام، بیانیه‌ای صادر کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این بیانیه خطاب به آیت‌الله شبیری زنجانی آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مبارک حضرت آیت‌الله العظمی حاج آقا موسی شبیری زنجانی دامت برکاته با سلام و تحیت و تبریک اعیاد مبارک ماه رجب به محضر شریف آن بزرگوار و آرزوی سلامتی و توفیقات روز افزون برای آن حضرت به عرض می‌رساند:

با نهایت مسرت، مطلع شدیم حضرت عالی که در محافل پژوهشگران حوزه دین، از دیرباز به عنوان یک محقق، مدقق و مرجع برجسته در معارف فقهی و غیر فقهی اسلام عزیز شناخته شده‌اید با قلبی‌ آکنده از درد، به افراط در برپایی عزاداری‌ها و ساختن دهه‌های عزاداری بی‌سند برای معصومین علیهم السلام و غیر معصومین و ترویج آن توسط برخی منبری‌ها و مداحان ناپرهیزگار، تصریح فرموده و به حق این امر را زمینه‌ساز رویگردانی مردم متدین از عزاداری‌هاو تفریط در این امر دانسته‌اید.

همچنین فرموده‌اید خشونت از نظر شرع و عقل صحیح نیست اما گاهی افراد فاسدالمذهبی هستند که گرگ‌صفت - مثل تکفیری‌ها - آسایش را از جامعه می‌گیرند؛ با این که سیره معصومین علیهم السلام و شیعیان آنان چنین نیست، گرچه ممکن است خشونت‌گرایان منحرفی خود را به شیعه ببندند. در همین ارتباط نیز،‌ به نادرستی انتشار و ترویج مطالب ضعیفی که احیانا دروغ و جعلی است اشاره کرده و فرموده‌اید این کارها در بلندمدت اثر منفی دارد و می‌تواند بنیان تشیع را در اذعان دیگران سست کند.

ما ضمن قدردانی بسیار از آن مرجع بزرگوار، که مواضع صریح و قاطع خود را در مقابل این گونه انحراف‌ها و افراط ها و بی‌تقوایی‌ها بیان داشته‌اید، در همین ارتباط بویژه از محافل و رسانه‌های تاثیرگذار کشوری که احیانا خواسته یا ناخواسته‌ دراین گونه موارد خود نیز به بی‌راهه می‌روند و مروج باطل می‌شوند، می‌خواهیم که به خود آیند و با انتشار این گونه رهنمودهای روشنگر و بدعت‌شکن مراجع معظم، گامی در جهت آگاهی دوستداران معصومین علیه السلام و یاران آنان و منزوی ساختن منحرفان و خشونت‌گرایان و دروغ‌پردازان که اسلام راستین و دین رحمت و فطرت و هدایت و حکمت و صداقت را هدف قرار داده‌اند بردارند و آبروی اسلام و تشیع را حفظ کنند. با آرزوی مجدد سلامت آن مرجع بزرگوار؛ والسلام علیکم.»

انتهای پیام

کد N284317