ضمن ارائه به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام شد

جزئیات طرح پیشنهادی حزب اسلامی کار درباره فاز دوم هدفمندی

دولت,رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام,هاشمي رفسنجاني,مجمع تشخيص مصلحت نظام,هدفمندي يارانه‌ها,حزب اسلامي كار,يارانه

حزب اسلامی کار بر اساس خواسته رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، طرح پیشنهادی خود در رابطه با برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را اعلام کرد.

سخنگوی حزب اسلامی کار در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت: حزب اسلامی کار بر اساس آنچه به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام وعده داده بود، طرح پیشنهادی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را به ایشان تقدیم کرد.

محمد نیشابوری خاطرنشان کرد: این طرح توسط حزب اسلامی کار و اساتید دانشگاه در چهار راهکار جمع‌بندی شده است که روز شنبه تحویل دفتر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شد.

وی با بیان اینکه "این طرح چهار راهکار را در بر می‌گیرد"، به بیان جزئیات این طرح پرداخت و گفت: در مقدمه طرح به بحث و بررسی اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها بر اساس آمارهایی که از مراجع رسمی گرفته بودیم پرداخته‌ایم و دورنمایی از ادامه روند هدفمندی یارانه‌ها ارائه شد که در آن مشخص می‌شد ادامه این طرح به نفع اقتصاد کشور نخواهد بود.

سخنگوی حزب اسلامی کار در ادامه افزود: در اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها 135 هزار میلیارد تومان هدر رفت داشته‌ایم که اگر این عدد را در بخش‌هایی از اقتصاد وارد می‌کردیم، بسیار مفید بود؛ بویژه در بخش اشتغال اگر وارد می‌شد، مشکلات فعلی را نداشتیم.

نیشابوری ادامه داد: قسمت دوم مقدمه این طرح را به دورنمای فاز دوم اختصاص دادیم و با آمارها اعلام کردیم که اگر روند دولت قبل را این دولت نیز ادامه بدهد، حتماً با سقوط اقتصادی روبرو خواهیم شد. تورمی که از هدفمندی یارانه‌ها ایجاد شده است، با افزایش جمعیت، افزایش پیدا می‌کند و موجب بروز مشکلاتی برای کشور می‌شود.

وی با اشاره به چهار راهکار ارائه شده توسط حزب اسلامی کار در این طرح، گفت: ما برای ارائه این چهار راهکار، بررسی‌های بسیاری انجام دادیم. اولین راهکاری که پیشنهاد دادیم این بود که دولت برای یک بار هدفمندی را به ریل اصلی خود ببرد و آن تنها با حذف یارانه نقدی امکان‌پذیر است. البته راهکار اول بدون توجه به موضوعات اجتماعی و اجبارهای دولت برای پرداخت یارانه در نظر گرفته شد.

سخنگوی حزب اسلامی کار افزود: بر این اساس، ما به سراغ راهکار دوم رفتیم مبنی بر اینکه دولت برای تک تک افراد حساب بانکی ایجاد کند و برای آن حساب، کارت اعتباری اختصاص دهد تا مردم بتوانند از طریق آن در امور عام‌المنفعه، پرداخت قبوض انرژی و خرید کالای ایرانی استفاده کنند. افراد زیر هجده سال نیز از بدو تولد یارانه‌هایشان را بدون امکان برداشت و هزینه‌کرد دریافت کنند و وقتی به هجده سال رسیدند، آن را دریافت کنند. شرط و شروطی نیز برای این طرح قائل شدیم؛ مثلا اگر فردی فوت کرد، تکلیف پول حسابش چه شود.

نیشابوری در ادامه گفت: طرح سوم ما مربوط به ایجاد یک شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری توسط دولت بوده است. بدین ترتیب دولت درآمدهای حاصل از فروش نفت را در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند و سود آن را به مردم می‌دهد. این روش موجب می‌شود که هم دولت وارد سرمایه‌گذاری شود و هم پول حاصل از فروش نفت خرج نشود.

وی راهکار چهارم را راهکاری جامع دانست و گفت: ما فکر کردیم که دولت ممکن است به دلایل مختلف نتواند یا نخواهد در شرایط فعلی یارانه‌های نقدی را قطع کند یا آن را در بخش‌های دیگر به صرف برساند. طرح چهارم ما در همین راستاست که دولت با بخشی از درآمد حاصل از فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها مقرری بیکاری برای بیکاران و افراد تحت پوشش کمیته امداد و عشایر و روستائیان محروم تعیین کند.

نیشابوری اضافه کرد: ما با استفاده از آمار، ارقامی از تعداد این افراد بدست آورده‌ایم که دولت می‌تواند به غیر از اینکه بخشی از پول را به این افراد اختصاص می‌دهد، بقیه آن را در امور آموزش، کمک به دانشجویان و دانش‌آموزان محروم و همچنین حوزه درمان به ویژه بیماران صعب‌العلاج و فراگیر کردن بیمه‌های درمانی اختصاص دهد.

سخنگوی حزب اسلامی کار همچنین خاطرنشان کرد: آن چیزی که ما از بودجه سال 1393 بدست آوردیم، نشان می‌دهد که دولت حدود هزار و 475 میلیارد تومان را در هر ماه می‌تواند به امور تولید و اشتغال اختصاص دهد.

نیشابوری در پایان با بیان اینکه "منتظر اعلام نظر آقای هاشمی درباره این برنامه هستیم"، گفت: در آینده جزئیات بیشتری را از راهکار چهارم اعلام خواهیم کرد. ما فکر می‌کنیم که این راهکار، مناسب و تأثیرگذارتر است و همچنین کمترین آسیب را برای دولت و مردم در پی خواهد داشت. اگر این پول صرف اشتغال پایدار و تولید شود، بخش بسیاری از افرادی که در حال حاضر در حوزه نیازمندان قرار می‌گیرند، از این چرخه خود به خود حذف می‌شوند.

انتهای پیام

کد N284000