پیش‌بینی نشست تیم ظریف و جلیلی در مجلس

این روزها مخالفان دولت، شطرنج سیاسی ماهرانه‌ای را علیه دولت روحانی سامان داده‌اند؛ شطرنجی که از سوی برخی نمایندگان مجلس و نیروهای طرفدار یک نامزد خاص در انتخابات هدایت می‌شود.

به گزارش ایسنا، روزنامه ابتکار در یادداشتی با این مقدمه نوشت: کشاندن وزرا به مجلس، برگزاری همایش دلواپسی، ناکارآمدن نشان دادن دولت و ... همه و همه پازل‌های تشکیل‌دهنده این شطرنج هستند. این افراد اما گام تازه‌ای را در دستور کار خود قرار داده‌اند، آن هم تکرار فضای دوقطبی انتخابات ریاست جمهوری بین «حسن روحانی» و «سعید جلیلی» است. 100 تن از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به هیئت رئیسه، خواستار حضور تیم مذاکره‌کننده «محمدجواد ظریف» و «سعید جلیلی» در مجلس شدند؛ درخواست بی‌سابقه‌ای که به نظر می‌رسد در قوانین داخلی مجلس نیز تعریفی برای آن ارائه نشده است.

اما سوالی در این میان مطرح می‌شود که چرا این نمایندگان چنین درخواستی را مطرح کرده‌اند و چه هدفی را دنبال می‌کنند؟ اولین هدف آنها، بازگشت نام «سعید جلیلی» به رسانه‌هاست. نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نشان داد که دبیر سابق شورای امنیت ملی، یک سیاستمدار شکست‌خورده است و حالا دوستان او در مجلس به دنبال احیای جایگاه او در جامعه هستند. هدف بعدی آنها، دوقطبی کردن فضای سیاسی ایران است که کشاندن پای تیم مذاکره‌کننده سعید جلیلی به این بازی سیاسی، خود بیانگر این معناست.

برگزاری این جلسه به فرض محال در مجلس شورای اسلامی، احتمالا اینگونه خواهد بود: تیم جلیلی بدون توضیح در مورد عملکرد خود با سوالات متعدد خود و احتمالا با متهم کردن دولت روحانی به سازش سعی می‌کند تا ظریف و تیمش را درگوشه رینگ گیر بیندازد تا آنها مجبور بشوند فقط به اتهامات پاسخ بدهند تا اینکه در مورد عملکرد خود و احیانا عملکرد ضعیف تیم سعید جلیلی طی سال‌های گذشته پاسخگو باشند.

بعد از این جلسه، نقش نمایندگان جبهه پایداری پررنگ خواهد شد و آنان در گفت‌وگو با رسانه‌های نزدیک به خود، صحبت‌های رد و بدل شده در جلسه غیرعلنی مجلس را مطرح می‌کنند و می‌گویند که نمایندگان مجلس مدام به تیم مذاکره‌کننده جلیلی احسنت می‌گفتند که این نشان می‌داد نمایندگان مردم از عملکرد تیم روحانی ناراضی و خواستار بازگشت تفکر جلیلی به مذاکرات هسته‌ای هستند!

آنها برای بر هم زدن تفکر تیم هسته‌ای ایران برنامه‌ریزی‌های هوشمندانه‌ای را انجام داده‌اند که هدف اصلی آن افکار عمومی است. این گروه به دنبال این است که نشان دهد که روحانی در تحقق چرخش اقتصاد در کنار چرخش سانتریفیوژ، ناموفق بوده است. شاید برای اینکه کمی اذهان عمومی و این دوستان روشن شود، باید به انتخابات ریاست جمهوری بازگردیم و مروری به مناظره‌ها و نتایج انتخابات کنیم.

در مناظره‌ای که سیاست خارجی، مسئله مورد بحث نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بود، همگان مشاهده کردند که در فضای دوقطبی ایجادشده میان روحانی و جلیلی، اکثر نامزدها از جمله ولایتی، قالیباف و محسن رضایی هم‌صدا با روحانی به انتقاد از شیوه دیپلماتیک جلیلی پرداختند و او را یکی از عاملان بروز مشکلات در کشور دانستند. حتی حداد عادل نیز در این جلسه هم‌صدا با جلیلی نبود اما سعی می‌کرد کمی از بار انتقادها به دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی را بکاهد.

نتایج انتخابات هم نشان می‌دهد که تفکر جلیلی در کشور تنها چهار ملیون رای دارد و دیگر مردم در رای‌های خود نامی به غیر از تفکر جلیلی نوشتند. رای 6 میلیون نفری به قالیباف، رای سه میلیون و هشتصد هزار نفری به محسن رضایی، رای دو میلیونی به علی‌اکبر ولایتی، رای چهارصد هزار نفری به غرضی و در نهایت رای 18 میلونی به حسن روحانی، نه بزرگ به سعید جلیلی و تفکر او بود؛ تفکری که پایداری‌چی‌ها به دنبال بازگشت آن هستند.

انتهای پیام

کد N282195