/گزارش/

اسد در جنگ سوریه پیروز شده است

سیاسی

"ترک شهر حمص توسط شورشیان سوریه نشان می‌دهد که رویای سرنگونی بشار اسد برای مخالفانش و غربی‌ها شکست خورده است."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه یو اس ای تودی نوشته است: «بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه که به نوعی تنها کاندیدای واقعی انتخابات این کشور است قصد دارد دوباره به این سمت برسد و این در حالی است که شورشیان سنی که در سه سال اخیر با دولت او جنگیده‌اند، اکنون در ضعیف‌ترین حالت خود به سر می‌برند.

هفته گذشته پس از توافقی که بین مخالفان و دولت سوریه صورت گرفت شورشیان شهر حمص را که "پایتخت انقلاب" نامیده می‌شد ترک کردند. به گفته یکی از این شورشیان آن‌ها در محاصره قرار داشتند و کم کم هدفشان تنها زنده ماندن بود و انقلاب را از یاد برده بودند.

به گفته جوشوا لندیس، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه اوکلاهما هرچند شورشیان در سوریه وضعیت خوبی ندارند و نمی‌توانند در این جنگ پیروز شوند اما شکست دادن آن‌ها نیز برای دولت اسد دشوار است زیرا پول و تسلیحات از خارج دریافت می‌کنند.

با خروج شورشیان از حمص دولت سوریه اکنون کنترل تقریبا 50 درصد از اراضی این کشور را که شامل دو شهر بزرگ دمشق و حمص می‌شود، در دست دارد.

پس از اینکه یک حمله شیمیایی در سوریه صورت گرفت که غربی‌ها آن را به دولت سوریه ربط دادند باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و قدرت‌های غربی قصد داشتند با یک حمله هوایی سوریه را هدف قرار دهند. اما شرایط به همانگونه باقی نماند. حزب‌الله لبنان وارد درگیری‌ها شد و روسیه نیز از اتخاذ اقدام نظامی علیه سوریه در شورای امنیت سازمان ملل جلوگیری کرد و همه تهدیدها در نهایت به امحای تسلیحات شیمیایی این کشور ختم شد.

این در حالی است که آمریکا می‌گوید همچنان به کمک‌هایش به اپوزیسیون میانه‌روی سوریه ادامه خواهد داد اما از کمک‌های کشنده خودداری می‌کند.

بسیاری از شورشیان معتقدند که اگر غرب از ابتدای کار تسلیحات سنگین‌تری همچون موشک‌های ضد تانک و همچنین موشک‌های دوش پرتاب به آن‌ها داده بود می‌توانستند با دولت سوریه مقابله کنند.

اما علاوه بر حمص شورشیان در شهر حلب نیز براساس توافقی که به دست آمد ا جازه دادند تا کمک‌های بشردوستانه به برخی روستاها در شمال این شهر برسد و همچنین متعهد شدند که تعدادی از زندانیانی را آزاد کنند. این موضوع نیز به گونه‌ای یک پیروزی دیگر برای حامیان دولت سوریه محسوب می‌شود.»

انتهای پیام

کد N281729