گزارش ایسنا از وین

آغاز دور چهارم مذاکرات ایران و 1+5 در وین

مذاكرات ايران و گروه 1 5

دور چهارم مذاکرات ایران و 1+5 در وین آغاز شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به وین، نشست افتتاحیه این دور از مذاکرات ساعت 10 صبح امروز( به وقت وین ) با حضور ظریف و اشتون و هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و 1+5 آغاز شد.

به گفته سید عباس عراقچی، عضو تیم مذاکره کننده ایران قرار است در نشست افتتاحیه رییس هیات مذاکره‌کننده ایران صحبت کند و پس از آن ۱+5 با یکدیگر مشورت می‌کنند . پس از مشورت گروه ۱+5 با یکدیگر، مذاکرات دو جانبه ظریف و اشتون برگزار می‌شود.

شب گذشته و پیش از مذاکرات امروز که برای نگارش متن توافق نهایی برگزار می‌شود، اشتون و ظریف در یک شام کاری به ارزیابی آخرین دیدگاه‌ها و نظرات پرداختند.

وزیر خارجه کشورمان که در راس هیات مذاکراتی کشورمان به اتریش سفر کرده است روز گذشته در بدو ورود به فرودگاه وین گفت: ما در این دور از مذاکره کار تدوین و نگارش را شروع می‌کنیم و این کار پر تلاشی خواهد بود و اگر نکات مورد اختلاف باشد که حتما هست برای رفع آن زمان می‌گذاریم.

دکتر محمدجواد ظریف، رییس تیم مذاکراتی ایران با 1+5 افزود: با اراده قاطع به وین آمده‌ایم برای حراست از حقوق مردم ایران و اگر طرف مقابل حسن نیت داشته باشد و بر اساس واقعیت پیش رود حتما مذاکرات رو به جلو خواهد بود.

او ادامه داد: ما تا پایان تیرماه تقریبا سه دور مذاکره در برنامه اولیه‌مان پیش‌بینی کردیم که دور آخر برای یک دوره زمانی طولانی پیش بینی شده است. ما حداکثر تلاش‌مان را می‌کنیم که در حداقل زمان کار پیش رود اما هیچ عجله‌ای هم نداریم و با متانت و حوصله و خودباوری و برخورداری از پشتیبانی مردم و رهبری کار را دنبال می‌کنیم.

ظریف در پاسخ به سوال ایسنا با اشاره به این که از این دور، مذاکرات با حضور بنده و خانم اشتون دنبال می‌شود، گفت : البته ما یک هیات بسیار قوی کارشناسی را به همراه داریم و افتخار دارم که بگویم در خدمت این هیات کار مذاکرات نهایی را دنبال کرده‌ام. هم‌چین یک تیم مبرز حقوقی هم همراه داریم. اما از این دور مذاکرات باید بیش‌تر کار مذاکرات توسط رییسان هیات‌های مذاکره کننده انجام شود.

وی گفت: البته کار کارشناسی وسیعی نیاز است و ما باید اسناد زیادی را آماده کنیم.

ظریف در پاسخ به سوال دیگر ایسنا که آیا ایران پیش‌نویسی را برای ارایه در این دور مذاکرات آماده کرده است؟ اظهار کرد: همه هیات‌ها روی موضوعاتی که قرار است در این مذاکرات مطرح شود قبلا فکر کرده‌اند. بر اساس توافقی که با خانم اشتون کردیم قرار است پیش‌نویس مشترک نوشته شود. اطمینان دارم همان طور که ما بر روی موضوعات مختلف خیلی فکر و بحث کردیم که بدون اغراق صدها ساعت بوده است حتما در طرف مقابل همین میزان کار شده است.

او تاکید کرد: هیچ پیش‌نویسی وجود ندارد اما هر توافقی که شود حتما باید در آن لغو تمام تحریم‌ها یک قسمت جدانشدنی توافق نهایی باشد.

ظریف گفت مذاکرات سه روزه خواهد بود.

انتهای پیام

کد N281451