رویترز گزارش داد

آغاز کار روی مرحله قطعی دیپلماسی بین ایران و 1+5

مذاكرات ايران و گروه 1 5

همزمان با آغاز دور چهارم مذاکرات ایران و گروه 1+5 در وین خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: ایران و شش قدرت جهانی کار روی مرحله قطعی دیپلماسی برای حل مساله هسته‌ای ایران را آغاز کرده‌اند.

اگرچه آنها به ضرب‌الاجل 20 ژوئیه نزدیک می‌شوند در مورد به موفقیت رسیدن این مذاکرات تردیدهایی نیز وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، رویترز در گزارش خود نوشت: ایران و کشورهای عضو 1+5 پس از سه ماه مذاکرات گسترده که بیشتر در مورد انتظاراتشان بوده است تا توافقات احتمالی اکنون کار روی تهیه پیش‌نویس متن توافق نهایی را که می‌تواند به سال‌ها بی‌اعتمادی و اختلاف میان ایران و غرب پایان دهد آغاز کرده‌اند.

کشورهای عضو 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان از ایران می‌خواهند تا با کاهش فعالیت‌های هسته‌ای‌اش که ادعا می‌کنند ممکن است برای تولید سلاح هسته‌ای استفاده شود موافقت کند. ایران نیز در ازا خواستار لغو کامل تحریم‌های اقتصادی است.

دیپلمات‌های هر دو طرف مذاکره‌کننده گفته‌اند که آنها می‌خواهند تا پایان ژوئیه تمام مسائل مورد بحث در این زمینه همچون ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم ایران، وضعیت آینده تاسیسات هسته‌ای مدت زمان کاهش تحریم‌ها را حل کنند.

ایران و گروه 1+5 در نوامبر سال گذشته به توافق اولیه دست پیدا کردند که مدت زمان آن در 20 ژوئیه سال جاری به پایان می‌رسد. مقامات می‌گویند که احتمال تمدید این مدت زمان وجود دارد اما چنین اتفاقی روند مذاکرات را پیچیده خواهد کرد.

یک مقام ارشد آمریکایی روز گذشته در خصوص خوش‌بینی بیش از حد در مورد مذاکرات هشدار داد و گفت که رسیدن به توافق نهایی بسیار بسیار دشوار است.

این مقام آمریکایی در گفت‌وگو با خبرنگاران به شرط اینکه نامش فاش نشود اظهار کرد: من به مردم اخطار می‌دهم که اگر ما کار روی تهیه پیش‌نویس را آغاز کنیم بدان معنی نیست که رسیدن به توافق حتمی است یا به این معنی است که ما حتما به یک راه‌حل می‌رسیم.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و اسرائیل، ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند و مدعی‌اند که ایران هسته‌ای می‌تواند تهدیدی علیه منطقه باشد. این کشورها بدون در نظر گرفتن ماهیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران تلاش می‌کنند تا ایران را به اندازه کافی از تولید بمب اتم دور نگه دارند. ادعایی که ایران آن را همواره رد می‌کند.

رویترز همچنین آورده است: یکی دیگر از مسائل مورد بحث تعداد سانتریفیوژهای ایران است. تهران هم اکنون 19 هزار سانتریفیوژ نصب شده دارد که حدود 10 هزار تای آن فعال هستند. غرب می‌خواهد که تعداد این سانتریفیوژها تنها به چند هزار عدد کاهش یابد که تقاضایی غیرقابل قبول از طرف ایران به شمار می‌آید.

همچنین برنامه‌های تحقیق و توسعه در خصوص تکنولوژی هسته‌ای ایران و حجم اورانیوم غنی‌سازی شده ذخیره شده دیگر موضوع مورد بحث خواهد بود.

مقامات هر دو طرف پیش از این ضمن ابراز امیدواری در خصوص دستیابی به توافق جامع نهایی یادآور شده‌اند که موفقیت این مذاکرات حتمی نیست اما برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند.

از منظر سیاسی هر توافقی که صورت بگیرد باز هم می‌تواند تندروها را در آمریکا و ایران ناراحت کند و مذاکرات با توجه به انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا ممکن است پیچیده‌تر شود.

انتهای پیام

کد N281108