معاون وزیر خارجه روسیه: توافق درباره رآکتور اراک نزدیک است

تسنیم نوشت:

معاون وزیر خارجه روسیه گفته توافق درباره مسئله رآکتور آب سنگین اراک و شفافیت در برنامه هسته‌ای ایران در مذاکرات ایران و ۱+۵ در وین محتمل‌تر است.
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه گفته امیدوار است گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و کشورهای گروه 1+5 که از امروز، سه‌شنبه در وین پایتخت اتریش آغاز می‌شود با پیشرفت همراه باشد. آقای ریابکوف همچنین درباره کمک روسیه به پیشبرد این مذاکرات به خبرگزاری ایتارتاس گفته این موضوع بیشتر به هیئت ایران وابسته است تا هیئت روسیه.
آقای ریابکوف گفت: «امیدواریم مسئولان در تهران دستورالعمل‌های لازم را به هیئت ایرانی داده باشند تا حرکت رو به جلو در این مذاکرات امکان‌پذیر شود.»
او گفت: «روسیه امیدوار است در این گفت‌وگوها درباره موضوعات مربوط به رآکتور اراک و شفافیت برنامه هسته‌ای ایران پیشرفت صورت بگیرد.»
این مقام روسی همچنین گفته از نگاه روسیه مسئله رآکتور اراک و شفافیت در برنامه هسته‌ای ایران جزو موضوعاتی هستند که توافق در باب آنها تا روز جمعه احتمال بیشتری دارد.
به گفته او موفقیت در مذاکرات بیشتر از هیئت روسی به هیئت ایرانی بستگی دارد.
ایران و کشورهای 1+5 از ساعاتی دیگر در وین، پایتخت اتریش گفت‌وگوها برای حل و فصل مناقشات درباره برنامه هسته‌ای ایران را آغاز می‌کنند.
این چهارمین دور مذاکرات دو طرف، از زمان توافق موقت سوم آذرماه سال گذشته است. در این توافق که به توافقنامه ژنو یا «برنامه اقدام مشترک» مشهور شد دو طرف متعهد شدند گامهایی اعتمادساز را در جهت رفع مسائل بین یکدیگر، به عنوان بخشی از توافق جامع نهایی برداند.

 

23231

 

کد N279617