تحولات سیاسی عراق:

پیشتازی دولت قانون با 66 درصد آراء در بغداد/ نشست نوری المالکی با شخصیتهای سیاسی درباره دولت

آفریقا و خاورمیانه

اعلام پیشتازی ائتلاف دولت قانون با 66 درصد آراء در بغداد، نشست مشترک نوری المالکی و شخصیتهای سیاسی درباره تشکیل دولت جدید و همگرایی گروههای شیعی در ائتلاف ملی از جمله اخبار عراق محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسله، فراکسیون مستقلون در پارلمان عراق امروز( دوشنبه) اعلام کرد که بر اساس آخرین شمارش آرا، ائتلاف دولت قانون در بغداد پایتخت عراق پیشرو است.

این فراکسیون همچنین اعلام کرد که بر اساس تایید کمیته عالی انتخابات عراق "ائتلاف نوری المالکی" نخست وزیر عراق 66 درصد از آراء را در بغداد به خود اختصاص داده است.

از سوی دیگر الغد پرس با انتشار گزارشی از برگزاری نشستی میان نوری المالکی و برخی از شخصیتهای سیاسی از فراکسیونهای مختلف، با هدف بحث و گفتگو درباره تشکیل دولت جدید خبر داد.

به موجب بیانیه ای که در این خصوص از سوی دفتر نوری المالکی منتشر شده است، دیدار اخیر مالکی با شخصیتهای سیاسی عراق در ادامه نشستهای وی در چند روز گذشته با سران طیفهای مختلف عراقی و با هدف تشکیل ائتلاف و فراهم کردن شرایط مساعد برای تشکیل دولت جدید انجام شد.

در همین حال یک منبع نزدیک به ائتلاف ملی اعلام کرد که اعضای هیئت سیاسی این ائتلاف در نشست اخیر خود با همگرایی همه فراکسیونهای شیعی پیروز در انتخابات به توافق رسیدند.

اعضاء همچنین بر ایجاد یک نظام داخلی روشمند که سازوکار انتخاب نخست وزیر جدید در آن تعریف شده باشد تأکید کردند.

از سوی دیگر پایگاه الفرات نیوز از نشستهای جداگانه "سید عمار الحکیم" رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق با "حسن دانایی فر" سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق و "بریت مک کورک" معاون وزیر خارجه آمریکا خبر داد.