نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد،

توجه به تمدن و فرهنگ ایرانی در معماری عامل مهم توسعه صنعت توریسم

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: سوابق دیرینه درمعماری آثار مختلف، معماری ایرانی و اسلامی را زبانزد عام و خاص در جهان کرده، استفاده از این ظرفیت، ضمن برجسته کردن تمدن و فرهنگ مردمان ایران زمین، بستر جذب گردشگران بیشتر و رشد اقتصادی مناسب‌تر را می‌کند.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا منطقه خراسان، روح الله بیگی با بیان اینکه امروز گردشگری به عنوان یکی از مهمترین صنایع توسعه پایدار است، اظهار کرد: امروزه گردشگری به عنوان یکی از مهمترین صنایع توسعه پایدار، فرصت بزرگ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای کلانشهرها و مادر شهرهای جهانی از جمله کلانشهرهای ایران بوجود آورده و معماری به عنوان اجتماعی ترین هنر بشری با فضای اطراف انسان مرتبط است.

وی افزود: جذب گردشگران سبب توجه جهانی به کشورمان و رشد و توسعه اقتصادی وهمچنین شناخت فرهنگ و تمدن ایرانی می شود.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بی شک بهره گرفتن از علم معماری و استفاده از معماران برتر، سبب ساخت بناهای خاص و تقویت معماری شهری شده و مروری بر موضوع توریسم و گردشگری نشان می دهد کشورها و شهرهایی که از معماری خاص و جذابی برخوردارند، بیشترین گردشگر را جذب می کنند.

بیگی با اشاره به تاثیر معماری ایرانی بر توسعه صنعت توریسم تاکید کرد: معماری رومیان، ایتالیا را به عنوان مرکز گردشگری در جهان مطرح کرده همانگونه که ایرانیان بسیاری از شهرهای کشورمان از جمله شیراز و اصفهان را مورد توجه جهانیان قرار داده است.

وی با تاکید بر سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اهمیت توجه به معماری شهری و طراحی شهرها به گونه ای که سبک زندگی اسلامی محقق شود، گفت: گردشگری هنوز فعالیت جدیدی برای بسیاری از کشورهاست که تجربه ای کم یا ناچیز در توسعه این بخش از اقتصاد دارند.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: در زمینه رشد فوق العاده گردشگری در دهه های اخیر و پیش بینی اینکه گردشگری بزرگترین صنعت صادراتی در مورد سال 2020 می شود، کشورها اهمیت زیادی برای توسعه گردشگری قائل شده اند، امروزه صنعت گردشگری در جهان توسعه فراوانی یافته و بسیاری از کشورها از این طریق توانسته اند وضعیت خویش را تا حد درخور توجهی بهبود بخشیده و بسیاری از مشکلات خود از قبیل بیکاری، پایین بودن سطح درآمد، سرانه و کمبود درآمد ارزی را پوشش دهند.

وی عنوان کرد: درآمد بعضی از کشورها از صنعت توریسم با درآمد نفتی کشورمان برابری می کند و گاه بخش اعظم درآمد یک کشور از این طریق تامین می شود، با ورود یک گردشگر چندین شغل غیرمستقیم ایجاد شده و گردشگران می توانند اقتصاد یک روستا، شهر، منطقه و کشور را تحت تاثیر قرار دهند.

بیگی خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین مقاصدی که روندهای گردشگری جهان را در دهه‌های گذشته تحت تأثیر قرار داده، مرکز شهری است و رشد سفرهای کوتاه مدت، این مقاصد را به یکی از اصلی ترین مراکز گردشگری تبدیل کرده، این مسئله خود را در کاهش میانگین مدت سفر گردشگران در بیشتر مقاصد دنیا نشان داده است و تا حدودی می توان آن را با تغییر سبک زندگی در سال‌های اخیر مرتبط کرد.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در زمینه ظرفیت های کشورمان در حوزه توسعه توریسم و جذب گردشگر اظهار کرد: موقعیت حغرافیایی کشورمان و تنوع آب وهوایی و همچنین تمدن کهن ایرانی و اسلامی با آثار باستانی فراوان و معماری شگفت انگیز این آثار، قابلیت های کشورمان از نظر جذب گردشگر را نشان می دهد. ظرفیت کشور از لحاظ تعدد اماکن مذهبی و جذب گردشگر مذهبی و همچنین جذب گردشگر پزشکی، درمانی و علمی نیز باید مورد توجه قرار گیرد .

وی با تاکید بر اینکه آنچه باید در جذب گردشگر قرار گیرد، لزوم استفاده از معماری شهری است، گفت: در کنار مرمت و بازسازی آثار تاریخی باید حداقل محدوده های این اماکن، هتلها و اقامتگاه ها، بازارها، فضاهای تفریحی و ... با معماری تحسین برانگیز ایرانی اسلامی جذابیت دوچندان بگیرد و بی‌شک این هزینه‌ها، سرمایه گذاری‌های ماندگار و سودآوری در میان مدت است.

بیگی گفت: سوابق دیرینه درمعماری آثار مختلف، معماری ایرانی و اسلامی را زبانزد عام و خاص در جهان کرده و استفاده از این ظرفیت ضمن برجسته کردن تمدن و فرهنگ مردمان ایران زمین، بستر جذب گردشگران بیشتر و رشد اقتصادی مناسب‌تر را می کند.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: همایشهای کاربردی در زمینه معماری و توریسم می تواند اهمیت توجه به معماری و توریسم را نشان دهد و همچنین در ارائه نمونه ها، الگوها و رویکردهای حوزه معماری در مسیر تاثیرگذاری بر رونق صنعت توریسم مفید باشد.

وی اظهار کرد: استفاده از تجربیات سایر کشورها و مقایسه آمار کشورها و مناطق مختلف، جهت گیری سیاست ها در این حوزه و انتخاب استراتژی های مناسب را سبب می شود و خروجی مناسب و کاربردی از چنین همایش هایی، ضامن تداوم و استقبال از تکرار آنها در موضوعات مربوط است.

دومین همایش بین المللی معماری و توریسم 8 و9 خرداد ماه سال جاری در سالن همایش های صدا و سیمای خراسان رضوی(مشهد مقدس) برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N277104