رسانه آمریکایی:

ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده است/ایران خواستار افزایش سانتریفیوژها است

ایران در جهان

روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز با اشاره به علاقه مندی ایران برای دستیابی به توافق هسته ای و عمل به تعهداتش نوشت با این وجود، مذاکرات آتی در خطر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، لس آنجلس تایمز نوشت در سه ماه گذشته علاقه مندی تیم مذاکره کننده هسته ای ایران برای دستیابی به توافق هسته ای تعجب همگان را برانگیخته است.

در گزارش این رسانه آمریکایی ذکر شده است که ایران در ماه های گذشته به تمام تعهدات خود در قالب توافق هسته ای کاملا عمل کرده و در برخی موارد هم فراتر رفته و پیشنهادهایی برای حل برخی اختلافات ارائه کرده است.

لس آنجلس تایمز می نویسد با وجود این هنوز مشکلاتی در راه است که اهمیت زیادی دارد و یکی از موضوعاتی که دولت حسن روحانی از پرداختن به آن طفره می رود مسئله ظرفیت غنی سازی ایران است.

بنا بر این گزارش، 5 قدرت مذاکره کننده با ایران بر این نکته تکیه دارند که ایران شمار 19 هزار سانتریفیوژ خود را به چند هزار کاهش دهد، اما ایران اصرار می کند که می خواهد شمار سانتریفیوژهای خود را با اهداف کاملا صلح آمیز از میزان فعلی هم افزایش دهد .

به نوشته این رسانه این مسئله یکی از موضوعاتی است که مذاکرات هفته آینده ایران و گروه 1+5 را که قرار است هفته آینده در ژنو برای دستیابی به یک توافق جامع شروع شود، تهدید می کند.

در این گزارش با اشاره به این اختلاف بین دو طرف و به نقل از "رابرت اینهون" از نزدیکان رئیس جمهور آمریکا و مشاور سابق هسته ای وی پیش بینی شده است که توافقی صورت نخواهد گرفت.

در پایان این مطلب آمده است بارها مقامات ایرانی بر توسعه برنامه هسته ای ایران تاکید کرده اند و به نظر نمی رسد ایرانی ها بخواهند دستاوردهایی را که در طول سالیان طولانی به دست آورده اند،از بین ببرند.