حمایت برژینسکی از مسلح کردن خونتای اوکراین

زبیگنیو برژینسکی که یکی از شناخته‌شده‌ترین حامیان شدت عمل آمریکا در قبال روسیه است، می‌گوید که واشنگتن باید به تعهد نظامی‌اش در قبال اوکراین عمل کند.

زبیگنیو برژینسکی که یکی از شناخته‌شده‌ترین حامیان شدت عمل آمریکا در قبال روسیه است، می‌گوید که واشنگتن باید به تعهد نظامی‌اش در قبال اوکراین عمل کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، زبیگنیو برژینسکی، مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا معتقد است که واشنگتن باید ارتش اوکراین و نیروهای راست‌ افراطی نازی‌گرا را که اکنون در کنار آن است، مسلح کرده و با ایجاد یک نیروی چریکی در تلاش روسیه در شرق اوکراین کارشکنی کند. این همان رویکردی است که آمریکا در دهه 80 میلادی در افغانستان در قبال شوروی سابق اتخاذ کرده بود.

برژینسکی در کتاب "تخته بزرگ شطرنج" خود نوشته بود که باید برای جلوگیری از تلاش روسیه برای بازگرداندن امپراطوری‌اش،‌ اوکراین را از آن جدا نگاه داشت.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا نیز از راه‌های موثری برای جلوگیری از اقدامات اتحادیه تجاری اوراسیا سخن گفته بود.

برژینسکی در مقاله اخیر خود به پاسخ به پرسش‌هایی از دیدگاه غیرغربی‌ها پرداخته و نوشت: تنها آمریکا وظیفه ندارد به اوکراین کمک کند بلکه همه جهان باید به مردم اوکراین کمک کنند اما این تعهد نباید در قبال تندروی‌های شبه‌نظامی باشد.

وی در ادامه می‌گوید: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز با اقدامات تبهکارها در بی‌ثبات‌سازی کشورها مخالف است و لیبی و سوریه از سایر موارد مخالفت روسیه با این رویکردهاست.

برژینسکی سپس می‌گوید که ادعاهای آمریکا در خارج از این کشور طرفداری ندارد و بهتر است که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا مردم کشور خود را برای مسلح کردن ارتش اوکراین توجیه کند.

این سیاستمدار سابق آمریکا در حالی این نظرات را بیان کرد که نظرسنجی‌های اخیر نشان دهنده عدم رضایت آمریکایی‌ها به رویکرد اوباما در قبال بحران اوکراین بوده و علاوه بر این آمریکایی به طور کلی از جنگ خسته شده‌اند.

انتهای پیام

کد N274078