انتخابات زود هنگام پارلمانی در کوزوو برای ماه ژوئن اعلام شد

پارلمانی,کوزوو

بلگراد - ایرنا- رییس جمهوری کوزوو روز پنجشنبه انتخابات زود هنگام پارلمانی را برای 18 خرداد سالجاری اعلام کرد.

به گزارش ایرنا از منابع خبری، ˈعاطفه یحیی آغاˈ پس از نشست مشورتی با رهبران احزاب سیاسی پارلمانی دریک همایش خبری با اشاره به انحلال پارلمان درروز گذشته گفت: بر اساس اختیاراتی که بر عهده دارم تصمیم گرفتم که تاریخ انتخابات زود هنگام پارلمانی را برای یک ماه دیگر اعلام کنم.

وی همچنین اشاره کرد که به زودی ازبروکسل درخواست خواهد کرد که با اعزام هیاتی به کوزوو، اتحادیه اروپا بر روند انتخابات پارلمانی نظارت مستقیم داشته باشد.

ˈعیسی مصطفیˈ رییس اتحادیه دمکراتیک، ˈهاشم تاچیˈ نخست وزیر و رهبر حزب دمکراتیک و ˈراموش هارادینایˈ رهبر پیمان برای آینده کوزوو در دیدار با رییس جمهوری از برگزاری انتخابات برای ماه ژوئن امسال حمایت کردند.

برخی دیگر از احزاب سیاسی فعال در کوزوو با این دلیل که کمیسیون مرکزی انتخابات جهت برنامه ریزی و سازماندهی انتخابات فرصت کمی دارد، با برگزاری انتخابات در هفته اول ژوئن امسال مخالفت کردند.

مجلس کوزوو 120 نماینده دارد و بر اساس قانون اساسی این منطقه صرب ها می توانند بدون کسب آرا در انتخابات، 10 کرسی در مجلس داشته باشند و برای دیگر اقلیت های قومی نیز مجموعا 10 کرسی در ساختار مجلس کوزوو ضمانت شده است.

پس از اینکه مصوبه دولت کوزوو در مورد تشکیل نیروهای مسلح در مجلس بین نمایندگان مورد بحث وبررسی قرار نگرفت، دولت پریشتینا برای کارآیی مجلس و تصویب این مصوبه تصمیم گرفت که ساختار جدید مجلس از طریق برگزاری انتخابات تشکیل شود.

مجلس کوزو در روز چهارشنبه (هفتم ماه جاری میلادی) با رای 90 نماینده منحل شد و بدین ترتیب راه برای برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام هموار شد.

شرکت نکردن 13 نماینده صرب در نشست روز دوشنبه ( 5 ماه جاری میلادی) مجلس کوزوو در هنگام رای گیری برای تصویب مصوبه دولت جهت تشکیل ارتش کوزوو، مهمترین دلیل برای انحلال مجلس اعلام شده است.

صرب های کوزوو که 100 هزار نفر از مجموع حدود یک میلیون و 900 هزار نفر جمعیت این منطقه را تشکیل می دهند با تاسیس ارتش آلبانیایی تبارهای کوزوو شدیدا مخالف هستند.

براساس قانون اساسی کوزوو، می بایستی برای تصویب قوانین دو سوم از نمایندگان مجلس و همچنین دو سوم نمایندگان اقلیت های قومی پارلمان درهنگام رای گیری حضور داشته باشند.

حزب ائتلاف برای آینده کوزوو به رهبری ˈراموش هارادینایˈ نیز پیشتر به منظور برانداختن دولت کنونی کوزوو که درصدر آن ˈهاشم تاچیˈ قرار دارد، احزاب سیاسی درمجلس را برای پیوستن به ابتکار وی فراخوانده بود.

ˈعصمت بچیریˈ نماینده شورای دمکراتیک کوزوو از اپوزیسیون پیشتر در این رابطه ضمن حمایت از انحلال مجلس گفته بود که ساختار جدید مجلس که با رای مردم از طریق برگزاری انتخابات تعیین خواهند شد، گامی مهم برای بیرون آمدن از وضعیت سیاسی کنونی در کشور است.

آلبانیایی تباران کوزوو درسال 2008 میلادی به طور یکجانبه ازصربستان اعلام استقلال کردند.

صربستان، کوزوو را استان جنوبی خود می داند واعلام یکجانبه استقلال آن را قبول ندارد.

اروپام**2061**536
کد N271911