دهقانی در شورای امنیت سازمان ملل:

اسرائیل به دنبال انحراف افکار عمومی از ماهیت تروریستی این رژیم است

سیاسی

سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: ایران ضمن اعتقاد راسخ به لزوم انجام تدابیر لازم برای جلوگیری از دسترسی تروریست‌ها به سلاح‌های کشتار جمعی در چارچوب حقوق بین‌الملل، بر این باور است نباید توجه ما از تهدید واقعی که همانا وجود هزاران سلاح هسته‌ای در زرادخانه‌های کشورهای دارنده آنها است، منحرف شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دهقانی امروز طی سخنرانی در نشست بحث آزاد شورای امنیت سازمان ملل پیرامون عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و اجرای قطعنامه 1540 این شورا مبنی بر جلوگیری از دسترسی گروه‌های تروریستی به سلاح‌های کشتار جمعی، اظهار کرد: دستیابی تروریست‌ها به سلاح‌های کشتار جمعی، نباید توجه ما را از تهدید واقعی که همانا وجود هزاران سلاح هسته‌ای در زرادخانه‌های کشورهای دارنده آنها است، منحرف سازد.

وی افزود: یکی از مهمترین نقاط ضعف قطعنامه مذکور که برخی کشورها از جمله کشور اینجانب در زمان تصویب به آن اشاره کرد، سکوت قطعنامه 1540 در رعایت الزامات خلع سلاح و همچنین عدم شناسایی ارتباط بین عدم اشاعه و خلع سلاح بوده است.

دهقانی گفت: در همین ارتباط لازم است توجه ویژه‌ای صرف جامعیت چنین اسنادی شود، به ویژه در منطقه حساس خاورمیانه با حضور رژیم اسرائیل که سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی آن نه تنها کشورهای منطقه را تهدید می کند بلکه تاکنون مانعی در به ثمر نشستن تلاشها برای ایجاد خاورمیانه ای عاری از سلاح های هسته ای و کشتار جمعی بوده است.

دهقانی با تاکید بر مفاد پیمان‌های بین‌المللی ناظر بر موضوع سلاح‌های کشتار جمعی، اظهار کرد: ما قویا اعتقاد داریم تلاش‌های جاری برای جلوگیری از دسترسی تروریست‌ها به این قبیل سلاح‌ها نباید به هیچ وجه بهانه‌ای برای اعمال محدودیت علیه کشورها و مانع همکاری‌های بین‌المللی در استفاده از اینگونه مواد، تجهیزات و تکنولوژی برای مقاصد صلح‌آمیز گردد؛ زیرا حق مسلم کشورها تحت هیچ شرایطی نمی تواند نادیده گرفته شود.

وی گفت: ایران به عنوان عضوی از پیمان‌های عمده بین‌المللی کاملا خود را نسبت به هدف از بین بردن کامل تمامی این سلاح‌ها متعهد می‌داند و در این راستا قوانین داخلی لازم در تضمین جلوگیری از دستیابی گروه‌های تروریستی به مواد و تکنولوژی مربوطه را تصویب کرده است.

دهقان اظهار کرد: ایران گزارش‌های درخواست شده بر اساس قطعنامه 1540 را ارائه کرده و همچنان به حمایت از قطعنامه‌های صادره از سوی مجمع عمومی در این خصوص ادامه می‌دهد.

دهقانی همچنین در پاسخ به اتهامات بی اساس سفیر رژیم صهیونیستی در این جلسه تاکید کرد: مایلم به اطلاع حضار محترم در جلسه برسانم رژیم اسرائیل به عنوان حکومتی تروریستی و مسئول اقدامات بی شمار تروریستی نمی‌تواند و اجازه ندارد تا انگشت اتهام علیه دیگران دراز کند و در واقع چنین روشی صرفا تلاشی برای انحراف اذهان عمومی از سیاست‌های خشونت‌آمیز و افراطی این رژیم ارزیابی می‌شود. شبکه ترور این رژیم مرتکب فهرستی از عملیات مرگبار در سراسر جهان از جمله قتل دانشمندان بی‌گناه ایرانی است که صرفا برای میهن خود خدمت می‌کرده‌اند و این رژیم همچنان به تهدیدات خود برای کشتار بیشتر ادامه می‌دهد.

سفیر کشورمان افزود: لازم است جامعه بین‌المللی در وهله اول نسبت به توقف چنین اقدامات بی‌شرمانه تروریستی که توسط این رژیم حمایت می‌شود و اکنون نماینده آن با طرح ادعاهای واهی سعی در جلوگیری از آشکار شدن واقعیت دارد، کند. این رژیم در طول 65 سال گذشته عامل بیش از 10 جنگ در منطقه بوده است و تنها رژیمی است که در منطقه مسلح به سلاح های کشتار جمعی است. این رژیم تاکنون از پذیرش کلیه پیمان های مربوط به منع سلاح های کشتار جمعی سرباز زده و تنها مانع ایجاد منطقه عاری از این سلاح ها است. رژیمی که تاکنون به تاسیسات صلح آمیز هسته ای دو کشور در منطقه حمله کرده که یک مورد از آنها توسط شورای امنیت نیز شدیدا محکوم شده است.

انتهای پیام

کد N271297