اشتون:ایران به وعده هایش عمل کرد/ بانک مرکزی ایران:اقساط چهارم و پنجم واریز شده است

کاترین اشتون,مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

دور چهارم مذاکرات جامع اتمی از هفته آینده در وین برگزار می شود.

به گزارش خبرآنلاین ، موضوع مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 در این دور از مذاکرات رسیدن به یک توافق جامع پیرامون مسئله هسته ای ایران است. در آستانه این دور از مذاکرات کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در چهارشنبه شب در نشستی در شورای شیکاگو، گفت ایران به تعهدات خود بر اساس توافق ژنو عمل کرده است. خانم اشتون که در نشست موسسه «شورای امور جهانی شیکاگو» صحبت می‌کرد، با بیان اینکه به دنبال رسیدن به راهکاری جامع برای مناقشه هسته‌ای ایران است، گفت: «ایران به هرآنچه در توافق موقت وعده داده بود، عمل کرده است.»

در همین حال روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که با مشخص شدن بانک و حساب مورد نظر ایران، مبلغ یک میلیارد دلار مربوط به اقساط چهارم و پنجم از پول های کشورمان به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نزد بانک مرکزی امارات متحده عربی واریز شد و اکنون قابل استفاده است.

در همین حال مذاکرات مقدماتی میان کارشناسان ایرانی و نمایندگان 6 قدرت جهانی در نیویورک برگزار شد که ریاست گروه ایرانی را حمید بعیدی نژاد بر عهده داشت. به دلیل سفر هیات کارشناسی ایران به نیویورک برای شرکت در نشست مقدماتی بازنگری در معاهده منع گسترش سلاح های اتمی (ان.پی.تی) این دور از مذاکرات کارشناسی به میزبانی نیویورک آمریکا برگزار شد. آنگونه که وب سایت بی بی سی فارسی گزارش کرده است، یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا می‌گوید مذاکرات گروه ۱+۵ و ایران که طی روزهای ششم و هفتم ماه مه (۱۶-۱۷ اردیبهشت) در نیویورک و در سطح کارشناسی برگزار شد 'سودمند' بوده است.

2929

 

 

کد N271061