وزیر خارجه مصر: روابطمان با کشورهای عربی استراتژیک است/ سوریه در بحران واقعی به سر می‌برد

سیاسی

وزیر خارجه مصر با استراتژیک خواندن روابط قاهره و کشورهای عربی تاکید کرد که سوریه در یک بحران واقعی به سر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت البوابه، نبیل فهمی، وزیر خارجه مصر در یک گفتگوی تلویزیونی عنوان داشت: روابط مصر با کشورهای عربی به ویژه کشورهای حوزه خلیج (فارس) استراتژیک و امنیتی است.

وی در ادامه افزود: هر کشوری که در تعاملات خود به منافع مصر توجه کند، ما نیز به منافع آن کشور توجه می‌کنیم. عکس آن نیز صادق است؛ به طوری که هر برخوردی که به ضرر امنیت ملی ما باشد ما نیز مجبوریم به گونه‌ای دیگر رفتار کنیم.

فهمی تاکید کرد: ما از مواضع کشورهای عربی که از انقلاب 30 ژوئن دفاع کرده‌اند قدردانی می‌کنیم. این کشورها تلاش کرده‌اند تا خطری را که موازنه قدرت در منطقه را تهدید می‌کرد از بین برده و مانع گسترش نفوذ تروریست‌ها در آن شوند.

وی در ادامه افزود: مصر تلاش می‌کند فعالیت‌های نظامی خود در منطقه را به صورت حکیمانه مدیریت کند؛ روابط ما با کشورهای عربی خوب است و امیدواریم که به همین صورت پیدا می‌کند.

فهمی همچنین تاکید کرد: ما از دولت قطر می‌خواهیم تا در امور خارجه مصر مداخله نکرده و از روابط دوستانه بین دو کشور محافظت کند. گرچه تندگویی‌های قطر در قبال مصر بهبود یافته اما هنوز تا نقطه ایده‌آل فاصله وجود دارد.

وی تاکید کرد: اخوان المسلمین در مصر دست به خشونت زدند و بسیاری از کشورها این مساله را تایید می‌کنند. روابط مصر و آمریکا روابط مبتنی بر منافع متقابل است.

فهمی تاکید کرد: دولت مصر تلاش می‌کند تا حقوق بشر در این کشور محقق شده و اوضاع را بهبود بخشد. ما همچنین نسبت به حوادث جاری در سوریه نگران هستیم؛ این کشور به سمت شکاف و تجزیه پیش می‌رود چرا که طرف‌های درگیر در مواضع خود تأکید دارند. سوریه در بحران واقعی به سر می‌برد.

انتهای پیام

کد N270926