رایزنی دیپلماتیک تهران و مسکو در مورد تحولات منطقه و سوریه

تهران,مسکو

تهران - ایرنا - مقامات ایران و روسیه روز چهارشنبه درمورد آخرین تحولات منطقه ای مخصوصا بحران سوریه با یکدیگر دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبر شامگاه چهارشنبه اداره کل دیپلماسی وزارت امور خارجه، میخائیل باگدانف نماینده رییس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و معاون وزیر خارجه روسیه در جریان دیداری رسمی از جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه با حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه دیدار کرد.

در این دیدار دو طرف ضمن مشورت و تبادل نظر در خصوص تحولات منطقه از جمله ابعاد مختلف مسئله سوریه، راه های همکاری بین دو کشور برای کمک به مردم سوریه جهت خروج از بحران و بازگشت ثبات و امنیت به این کشور را مورد بررسی قرار دادند و بر همکاری کشورهای تاثیر گذار برای کمک به سوریه تاکید کردند.

دو طرف با تاکید بر راه حل سیاسی برای بحران سوریه، پیرامون همکاری دو کشور در مورد نحوه کمک رسانی به مردم سوریه نیز رایزنی کردند.

امیر عبداللهیان در این دیدار ضمن تشریح طرح چهار ماده ای وزیر امور خارجه ایران در مورد سوریه که اخیرا در سازمان ملل مطرح شده است، این طرح را فراگیر و همه جانبه دانست.

وی افزود: اکنون فرصت خوبی در سوریه برای حل سیاسی بحران این کشور فراهم شده است و کسانی که از راهکارهای دیپلماتیک حمایت می کنند با حمایت از پروسه سیاسی می توانند نقش مهمی را برای خروج سوریه از بحران ایفاء کنند.

امیر عبداللهیان افزود: سه موضوع حمایت و کمک رسانی به مردم سوریه، مبارزه با تروریسم و افراط گری و تلاش برای حل سیاسی بحران این کشور در کانون توجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه قرار دارد.

وی با محکوم کردن اقدام برخی طرف ها بر ارسال سلاح به سوریه در زمانی که اکثر کشورهای جهان بر حل و فصل بحران از طریق گفت وگوهای سیاسی سخن می گویند، افزود: بدون شک این گونه سیاست ها باعث افزایش خشونت، افراط گرایی و تروریسم و کشتار مردم بی گناه و نابودی زیر ساخت های اقتصادی سوریه شده و طرف هایی که در دامن زدن به این اقدامات در سوریه فعالیت می کردند باید عواقب آن را بر عهده بگیرند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز ضمن استقبال از ادامه رایزنی ها و تبادل نظر دو کشور در خصوص مسائل غرب آسیا بر ضرورت کمک به حل و فصل سیاسی بحران سوریه و بازگرداندن ثبات و امنیت به آن تاکید کرد.

وی با اشاره به ملاقات های مستمر مسئولان دو کشور در خصوص خاورمیانه این رایزنی ها را بسیار با اهمیت دانست و افزود: رایزنی های عمیق دو کشور زمینه منحصر بفردی را در روابط دو جانبه ایجاد کرده است.

در ادامه این دیدار طرفین ضمن تمجید از برگزاری موفق انتخابات عراق با مشارکت سیاسی بالای مردم و احزاب سیاسی، اقدامات تروریستی در این کشور را قویا محکوم کردند.

دو طرف همچنین برگزاری انتخابات در سوریه را امری داخلی دانسته و برحق مردم سوریه در تعیین سرنوشت خود تاکید کردند.

در این دیدار علاوه بر سوریه و عراق در خصوص تحولات فلسطین، مصر و بحرین نیز تبادل نظر شد.

معاون وزیر خارجه روسیه بامداد روز چهارشنبه در پاسخ به دعوت معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان در راس هیاتی وارد کشورمان شد.

شبس (1) 1346 **1552
کد N270633