لغو قرارداد تسلیحاتی آلمان با قطر و عربستان

منابع دولتی و صنعتی آلمان اعلام کردند، وزیر اقتصاد این کشور خواستار توقف دو توافقنامه فروش تسلیحات به کشورهای خاورمیانه به ارزش میلیاردها یورو شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه اقتصادی «هندلزبلات» آلمان امروز (چهارشنبه) در مقاله‌ای به نقل از منابع دولتی و صنعتی نوشت، این توافقنامه‌ها شامل ارسال خودروهای زرهی شناسایی «Fennek» ساخت شرکت «کراس-مافی وگمان» مستقر در مونیخ به قطر و نیز تجهیزات شناسایی هدف که شرکت فرعی چشمی‌های الکترونیک «ایرباس» قصد دارد تا به عربستان بفروشد، می‌شود.

در ادامه این گزارش آمده است، این سفارش ایرباس به ارزش بیش از 500 میلیون یورو (697 میلیون دلار) است.

زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد آلمان امیدوار است که این توافقنامه‌ها در شورای امنیت فدرال کشورش بلوکه شود؛ کمیته‌ای دولتی که شامل صدراعظم و اعضای کابینه است و سیاست امنیتی را هماهنگ می‌کند.

روزنامه هندلزبلات اعلام نکرد که چرا وزیر اقتصاد آلمان چنین خواسته‌ای دارد. وزارت اقتصاد آلمان نیز از اظهارنظر در این باره امتناع کرد. حتی کمپانی‌های مرتبط با این توافقنامه‌ها نیز اظهارنظری نکردند اما روزنامه هندلزبلات به نقل از یکی از سخنگویان کمپانی فضا و دفاع ایرباس نوشت: این سفارش برای آلمان بسیار مهم است چرا که نشانه‌ای از توانایی صنعتی این کشور برای ارسال چنین تسلیحاتی خواهد بود.

انتهای پیام

کد N270254