جانشین سازمان بسیج عشایر کشور خبر داد

کارگاه‌های آموزشی اقتصاد مقاومتی عشایر راه‌اندازی می‌شود

جانشین رئیس سازمان بسیج عشایر کشور از اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی این سازمان و راه‌اندازی کارگاه­‌های آموزشی اقتصاد مقاومتی و تعاونی‌های عشایری خبر داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، احمد سعیدی گفت: نامگذاری شعار سال با عنوان اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی قطعاً تدبیر حکیمانه‌ای است که از سوی رهبر معظم انقلاب متناسب با تهدیدات و فرصت‌هایی که کشور را در سطح ملی و فراملی داشته اتخاذ شده است و ما هم به عنوان سربازان و لبیک­‌گویان به فرامین ابشان در سطح خود تلاش و کوشش خود را برای محقق شدن این مطالبه به حق به کار خواهیم گرفت.

وی با اشاره به ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: زندگی عشایری مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است و اقتصاد مقاومتی در جامعه عشایر سخت‌کوشی و تولید با تکیه بر منابع داخلی است و می‌بینیم که همه این موارد و ویژگی‌ها از خصوصیات جامعه عشایر است. جامعه عشایر قادر است مایحتاج اولیه زندگی خود را تأمین کند از آنجایی که سبک زندگی در جامعه عشایر به دور از تجملات و تشریفات است کمترین واردات و وابستگی­‌ها در جامعه عشایر دیده می‌شود.

جانشین رئیس سازمان بسیج عشایر کشور خاطرنشان کرد: در جامعه عشایر مبنا را بر افزایش تولید گذاشته‌­ایم و برنامه­‌هایی را جهت حمایت، هدایت و همکاری با مبتکران و خلاقان در حوزه تولید عشایر داریم، هزینه ثبت تعاونی‌های عشایری را در راستای اقتصاد مقاومتی پرداخت می­‌کنیم.

وی افزود: کارگاه‌های آموزشی به تعداد حوزه‌های مقاومت بسیج عشایری راه‌­اندازی می‌شود به گونه‌ای که در هر سرزمین عشایر یک مربی اقتصاد مقاومتی جهت حمایت معنوی از کارآفرینان وجود داشته باشند و در ابلاغیه‌ای به رده­‌های بسیج عشایری اعلام شد با هدف تولید مضاعف، فراخوان طرح‌های مبتکرانه­‌ای داشته باشند.

سعیدی با بیان اینکه "به دنبال طرح‌های خرد و زودبازده و تولیدی هستیم"، تاکید کرد: هرکس در جامعه عشایر و متناسب با مشاغل جامعه عشایری طرح ارائه کند، بسیج عشایری از آن حمایت مادی و معنوی می‌کند.

وی با بیان هدف اصلی راه‌اندازی کارگاه­‌های آموزشی اقتصاد مقاومتی و تعاونی­‌های عشایری، گفت: هدف از راه‌اندازی کارگاه آموزش اقتصاد مقاومتی این است که به تعداد حوزه­‌های عشایری که در سطح کشور داریم، هر حوزه یک نفر در کارگاه شرکت کند آموزش‌های لازم داده شود به گونه‌ای که بتوانند در حوزه سرزمینی خود پاسخگوی پرسش‌ها و حل مشکلات مراجعه‌­کنندگان و کارآفرینان باشند.

جانشین رئیس سازمان بسیج عشایر همچنین اظهار کرد: کارگاه آموزشی به طور متمرکز به تعداد حوزه‌های بسیج عشایری است که حدود 150 نفر در این کارگاه شرکت می­‌کنند و به گونه­‌ای که هر کدام از این افرادی که در کارگاه شرکت می­‌کنند پس از پایان کارگاه، در حوزه‌های عشایری مربوطه کلاس‌های آموزشی و توجیهی راه‌­اندازی می­‌کنند.

وی درباره اینکه این کارگاه‌ها در چه استان­‌هایی فعال می­‌شود، خاطرنشان کرد: هنوز تصمیم قطعی برای محل برگزاری این کارگاه اتخاذ نشده است و به احتمال زیاد با توجه به اینکه باید دسترسی همه استان‌ها و ایاب و ذهاب تسهیل شود در تهران یا یکی از استان‌های مرکز کشور برگزار می­‌شود.

سعیدی افزود: بسیج عشایری برنامه‌های متنوع و متعددی هر ساله برگزار می‌کند اما با توجه به شعار سال اولویت برنامه‌ها با دو محور اقتصاد و فرهنگ است، برنامه‌های زیادی در حوزه فرهنگ پیش‌بینی و اجرا می‌کنیم؛ به طور مثال همایش راهیان نور، جشنواره‌ها، مسابقات فرهنگی، هنری، ورزشی، یادواره‌ها و شورای ماهانه امر به معروف و جهاد فرهنگی و طرح مقابله با آسیب‌های ماهواره از این جمله برنامه‌های فرهنگی است که در تمام رده‌های بسیج عشایری قابل اجراست.

جانشین رئیس سازمان بسیج عشایر کشور ادامه داد: در حوزه اقتصاد نیز شورای جهاد اقتصادی را راه‌اندازی می‌کنیم و با سازمان‌های فنی و حرفه‌ای کشور در حال رایزنی هستیم که در حوزه زنان و صنایع دستی کارگاه‌های آموزشی را راه‌اندازی کنیم.

وی با اشاره به دیگر برنامه‌های این سازمان در راستای شعار سال، گفت: با توجه به اینکه عنصر اصلی اقتصاد در جامعه عشایر، دام است، برنامه­‌هایی را جهت آموزش دوقلوزایی و چندقلوزایی با مراکز علمی در دستور کار داریم که ان‌شاءالله بتوانیم به جامعه عشایر خدمتی کرده باشیم و از علم و فناوری روز در افزایش تولید در جامعه عشایر بهره‌برداری بیشتری کرده باشیم.

سعیدی درباره مواضع بسیج عشایر در حوزه سیاسی و مطالباتش نیز افزود: قدر مسلم این است که بسیجیان حتماً مبارزه با مفاسد اقتصادی و رانت‌خواری را از دولت محترم مطالبه خواهند کرد؛ چراکه بسیجیان مفسدان اقتصادی را مانع تحقق اقتصاد مقاومتی می­‌دانند و اجازه نخواهند داد صاحبان ثروت و قدرت اهداف متعالی نظام و انقلاب را چنبره بزنند و از مسیر خود منحرف کنند.

انتهای پیام

کد N270126