ایران باید صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را به ما ثابت کند

جان کری, مذاکرات هسته ای

وزیر خارجه آمریکا گفت: ایران تصمیمات بسیار دشواری در پیش دارد و باید به ما ثابت کند که برنامه هسته ای اش صلح‌آمیز است. وی در حالی مسئولیت رسیدن به توافق را بر دوش ایران گذاشت که این کشور به تمام خواسته های غرب عمل کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه بار دیگر مسئولیت دستیابی به توافق جامع هسته‌ای را بر شانه ایران گذاشت و مدعی شد که تهران باید تصمیمات بسیار دشواری اتخاذ کند.

ایران و گروه موسوم به 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) از روز 23 اردیبهشت دور تازه مذاکرات هسته‌ای را در شهر وین اتریش آغاز می‌کنند. قرار است از این دور بحث بر سر پیش‌نویس راهکار جامع را، که طبق توافق موقت باید تا 29 تیر به دست آید، آغاز کنند.

وزیر خارجه آمریکا که در نشست خبری مشترک با «کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، صحبت می‌کرد، در مورد این دور از مذاکرات گفت: «ایران تصمیمات بسیار دشواری پیش رو دارد. ایران نباید به سلاح اتمی دست یابد و باید ثابت کند که برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است.»

وی دیدار هفته آینده مذاکره‌کننده‌های طرفین را «موقعیتی دیپلماتیک» خواند که مدیران سیاسی 1+5 تلاش می‌کنند از آن برای بالا بردن امنیت خود استفاده کنند.

کری همچنین با بیان اینکه اهداف آمریکا در مذاکرات تغییری نکرده است، گفت: «عدم دستیابی به یک توافق، بهتر از رسیدن به یک توافق بد است.»

کری در حالی توپ را به زمین ایران می اندازد که این کشور به تمام خواسته های امریکا عمل کرده و ضمن متوقف کردن فعالیت های هسته ای، ذخایر اورانیوم غنی شده خود را نابود و سانتریفیوژهای خود را پلمب کرده است، اما غرب که قرار بود 4 میلیارد و 200 میلیون دلار از پول های ایران را آزاد کند، اجازه خرج کردن این مبلغ را نمی دهد و اصرار دارد که ایران باید غذا و دارو بخرد و هزینه ها زیر نظر آنها با حواله پرداخت شود.
کد N268839