اخبار سیاسی عراق/

ناکامی علاوی در شبهه وارد کردن به نتایج انتخابات/ پیشتازی ائتلاف دولت قانون در بغداد

آفریقا و خاورمیانه

شمارش آراء در حالی به گفته مسئولان کمیته مستقل انتخابات ادامه دارد که ناظران گروههای سیاسی از پیشتازی ائتلاف دولت قانون در پایتخت عراق خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه النهرین، منابع وابسته به کمیته مستقل انتخابات عراق اعلام کردند: 1216 شکایت از سوی گروههای سیاسی مطرح شده است که کمیته مستقل انتخابات آنها به درجات زرد،سبز و قرمز تقسیم بندی کرده است.587 شکایت زرد،198 رنگ سبز و 13 شکایت قرمز و 215 شکایت در حال بررسی است. درباره شکایات رای گیری خارج کشور نیز75 شکایت زرد،61 شکایت سبز و چهار شکایت قرمز است و تعداد شکایات استان های کردستان به 63 شکایت رسیده است.

از سوی دیگر ناظران گروههای سیاسی اعلام کردند: تاکنون در انتخابات بغداد ائتلاف دولت قانون اول است و رقابت نزدیکی میان فهرست المواطن و الاحرار برای مکان دوم در جریان است.

عذاب فرحان نماینده ائتلاف دولت قانون اعلام کرد: ائتلاف دولت قانون پس از گذشت چهار روز از شمارش آراء صدر نشین است.

مجید الکعبی نماینده ائتلاف المواطن گفت: ائتلاف المواطن رقابت نزدیکی با ائتلاف مالکی دارد و به دنبال آن تشکل الاحرار وابسته به جریان صدر است .دولت قانون در برخی استانها، الاحرار در برخی استانهای دیگر و المواطن در مناطق دیگر اول است.

از سوی دیگر قیس الربیعی نماینده جریان دموکراتیک مدنی اعلام کرد: ائتلاف دولت قانون یک میلیون رای در بغداد به دست خواهد آورد و جریانات مدنی ممکن است در بغداد دو کرسی به دست آورند.

این در حالی است که مقداد الشریفی رئیس دایره انتخابات در کمیته مستقل انتخابات گفت: عملیات شمارش آراء در بیش از60 مرکز در سراسر عراق در جریان است. حدود 35373 ایستگاه در بغداد و دیگر استانها هنوز شمارش آنها به پایان نرسیده است.

وی افزود: کارتهای انتخاباتی که توزیع نشده اند و یک میلیون و پانصدر هزار کارت را شامل می شود در اتاق ویژه ای نگهداری می شود که کلید آن در دست افراد خاص است و این در واکنش به کسانی است که مدعی هستند که کارت های انتخاباتی توزیع نشده در روز انتخابات به کار گرفته شده اند.

الشریفی گفت: ما مسئول نتایج غیر رسمی نیستیم و نتایج رسمی از سوی کمیته مستقل انتخابات اعلام خواهد شد.

از سوی دیگر رافد الزیدی مسئول کمیته مستقل انتخابات در دیالی از اتمام شمارش آراء در این استان تا فردا چهارشنبه خبر داد و افزود: شمارش آراء عمومی به پایان رسیده است و شمارش آراء ویژه شروع خواهد شد که تا فردا به پایان خواهد رسید.

این درحالی است که یک منبع آگاه اعلام کرد: ایادی علاوی توفیقی در کشاندن گروههای سیاسی به سوی خدشه وارد کردن به روند انتخابات ناکام مانده است زیرا گروههای سیاسی شبهه وارد کردن در نتایج انتخابات را به زیان ثبات و آینده کشور عراق دانستند.

این منبع بیان کرد: گروههای سیاسی خطاب به ایادی علاوی گفته اند که با توجه به تمجید سازمان ملل، ناظران بین المللی و داخلی از انتخابات این طرح اساسا بیهوده است.

خبر دیگر اینکه عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق با دنی گوبلر سفیر فرانسه در عراق دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار سفیر فرانسه مشارکت گسترده ملت عراق در انتخابات اخیر را ستود.