سخنگوی وزارت امور خارجه: /تکمیل می‌شود/

گفت‌وگوی ظریف با اخضر ابراهیمی پیرامون انتخابات سوریه بود

اخضر ابراهیمی,افخم,بحران سوریه

همه دولت‌های ایران و از جمله دولت یازدهم عزم راسخی بر گسترش مناسبات با همسایگان و کشورهای منطقه دارند و براین اساس با رویکردتعامل سازنده این مسئله با جدیت درحال پیگیری است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به آمادگی ایران برای حل بحران سوریه گفت: بخشی از گفت‌وگوی وزیر امورخارجه با اخضر ابراهیمی در باره برگزاری انتخابات سوریه بود

‌به گزارش خبرنگار ایلنا مرضیه افخم در ادامه نشست خبری صبح امروز خود با خبرنگاران که در وزارت امور خارجه برگزار شد در خصوص مواضع ایران در باره برگزاری انتخابات در سوریه گفت: ما از ابتدا آمادگی خود را برای حل بحران سوریه اعلام کرده بودیم وی با بیان اینکه با نزدیکی زمان انتخابات در سوریه بار دیگر ایران آمادگی خود را در این رابطه اعلام می‌کند اظهار داشت: به همه گروه‌ها و جریان‌های سوری و کشورهای خارجی اعلام می‌کنم که به نقش و جایگاه مردم سوریه توجه ویژه‌ای داشته باشند.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه تاکید کرد: انتخابات سوریه به رویکرد سیاسی برای تحقق اراده مردم آن کشور کمک می کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در باره گفتگوی تلفنی دیروز محمد جواد ظریف باالاخضر الابراهیمی بیان کرد: بخشی از این گفت‌وگو در باره برگزاری انتخابات سوریه نیز بود.

افخم در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره برگزاری انتخابات عراق و ادعای برخی از رسانه‌های خبری مبنی بر حمایت ایران از یک گروه سیاسی تصریح کرد: انتخابات عراق رویکرد مبارکی است که علیرغم تلاش‌ها برای کاهش مشارکت مردمی و عدم حضور گروه‌های سیاسی شاهد مشارکت درصد بالایی از مردم این کشور درانتخابات بودیم.

افخم با بیان اینکه با هوشیاری مردم عراق توطئه‌ها برای کاهش مشارکت در انتخابات خنثی شد، خاطر نشان کرد: خبرسازی‌های صورت گرفته چیزی به حقیقت لطمه نمی‌زند و ما هم منتظر اعلام نتایج انتخابات هستیم.

خبرنگاری از سخنگوی وزیر امور خارجه در باره برنامه‌های این وزارت خانه برای افزایش سطح مناسبات منطقه‌ای و بهبود روابط با عربستان و استفاده از ظرفیت‌های کشور در این رابطه سوال کرد که وی ابراز داشت: همه دولت‌های ایران و از جمله دولت یازدهم عزم راسخی بر گسترش مناسبات با همسایگان و کشورهای منطقه دارند و براین اساس با رویکردتعامل سازنده این مسئله با جدیت درحال پیگیری است.

این مقام ارشد وزارت امورخارجه با اشاره به سفرهای محمد جواد ظریف و معاون امور عربی و زارت امور خارجه به کشورهای همسایه یادآور شد: خوشبختانه گفت‌وگوهای خوبی جاری است و کمیسیون‌های اقتصادی و روابط دو جانبه هم در این رابطه برقرار است و با توجه به عزم ایران و علاقه مندی‌طرف مقابل به آینده افزایش مناسبات ابراز خوشبینی می‌کنم.

افخم با تاکید بر اینکه جایگاه عربستان همواره موردتوجه ایران است، گفت: ما افزایش تماس و ارتباطات را دنبال می کنیم و استفاده از همه ظرفیت‌ها و انجام سفر در این رابطه در دستور کار است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در باره ربایش 273 دانش‌آموز دختر در نیجریه گفت: نیجریه کشور بزرگی است که متاسفانه از مدتی پیش فعالیت گروههای تروریستی افراطی در آن افزایش یافته که این مسئله موجب کاهش امنیت در این کشور شده است.

وی با ابراز مراتب نگرانی ایران در این باره اظهار داشت: این اقدام ضد انسانی غیر قابل قبول است و ما خواهان جلوگیری از این فعالیت‌ها و صلح و ثبات دراین رابطه هستیم.

کد N266786