حمله شبه نظامیان به خودروهای ناتو در پاکستان دو کشته برجای گذاشت

شبه نظامیان,ناتو

اسلام آباد-ایرنا- منابع خبری پاکستان روز دوشنبه گزارش دادند: شبه نظامیان امروز ( دوشنبه) کامیون های تدارکاتی نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در منطقه قبیله ای ˈخیبرˈ در شمال غرب پاکستان را مورد حمله قرار دادند که در این حادثه ، دو نفر کشته شدند.

این منابع به نقل از مقام های امنیتی نوشتند: شبه نظامیان با تیراندازی و شلیک موشک های آر.پی.جی هفت به سوی سه کامیون تدارکاتی نیروهای ناتو , این وسایل را در بخش ˈوزیر دندˈ در حوالی شهر ˈجمرودˈ از توابع منطقه قبیله ای خیبر هدف قرار داده و آنها را به آتش کشیدند.

براساس این گزارش؛ در این حادثه دو راننده این خودروها کشته و دو نفر دیگر توسط شبه نظامیان ربوده شدند.

نیروهای امنیتی پاکستان با محاصره محل حادثه، عملیات جستجو را به منظور بازداشت عاملان حمله امروز به خودروهای تدارکاتی ناتو آغاز کردند.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته ، اما در گذشته معمولا حمله به خودروهای ناتو از زمان بازگشایی مسیرهای جاده ای پاکستان به سوی نیروهای نظامی خارجی مستقر در افغانستان توسط شبه نظامیان تحریک طالبان (TTP) صورت می گرفت.

منابع خبری پاکستان می نویسند: حملات شبه نظامیان به خودروهای تدارکاتی نیروهای ناتو در مناطق قبایلی پاکستان درحالی انجام می شود که نیروهای نظامی خارجی به رهبری آمریکا قرار است تا پایان سال 2014 میلادی از افغانستان خارج شوند.

حرکت خودروهای تدارکاتی ناتو به افغانستان از طریق پایانه مرزی ˈتورخمˈ در شمال غرب پاکستان پس از سه ماه توقف به علت اعتراض ها و تحصن هواداران حزب تحریک انصاف که حزب حاکم در ایالت خیبر پاکستان است، اسفند 92 مجددا از سرگرفته شد.

حامیان حزب ˈتحریک انصافˈ و حزب ˈجماعت اسلامیˈ که از احزاب ائتلافی دولت ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب پاکستان هستند، به مدت 96 روز اجازه حرکت خودروهای ناتو را در اعتراض به تداوم حملات موشکی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به مناطق قبایلی پاکستان به سوی مرز تورخم در شمال غرب پاکستان برای ورود به خاک افغانستان ندادند.

مسیر عبور این کامیون ها که حامل تجهیزات و تدارکات برای نیروهای ˈناتوˈ در افغانستان بود، هفت ماه در اعتراض به کشته شدن 24 سرباز پاکستانی در آذر 90 در جریان حملات هوایی آمریکا به یک پاسگاه مرزی این کشور مسدود شده بود.

دولت پاکستان سوم ژوئیه 2013 (13تیر 1391) درپی عذرخواهی ˈهیلاری کلینتونˈ وزیر خارجه وقت آمریکا به خاطر کشته شدن نظامیان پاکستانی ؛ اقدام به بازگشایی مسیر عبور کاروان های ˈˈناتوˈ کرد.

آساق ** ا.ر ** 1095**5981
کد N263778