پوتین و مرکل بر ضرورت تشریک مساعی بین المللی برای حل بحران اوکراین تاکید کردند

مرکل, بحران اوکراین

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و خانم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در گفت وگویی تلفنی بر ضرورت تشریک مساعی بین المللی برای حل بحران اوکراین تاکید کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، سران روسیه و اوکراین شامگاه یکشنبه در این گفت وگوی تلفنی، بطور مفصل در مورد بحران اوکراین و دورنمای حل و فصل آن بحث و تبادل نظر کردند.

صدراعظم آلمان از رییس جمهوری روسیه بخاطر کمک به آزادسازی ناظران نظامی از چند کشور اروپایی ازجمله آلمان در استان دونتسک شرق اوکراین تشکر و از این اقدام ابراز رضایت کرد.

پوتین و مرکل به اهمیت اتخاذ تدابیر موثر بین المللی در وهله اول از طریق سازمان امنیت و همکاری اروپا برای کاهش تنش ها در اوکراین اشاره کردند.

بر پایه این گزارش، برای این منظور ˈد.بورک هالترˈ رییس جمهوری سوییس و رییس دوره ای سازمان امنیت و همکاری اروپا روز هفتم ماه می جاری به مسکو سفر می کند.

رییس جمهوری روسیه همچنین بر ضرورت برقراری گفت وگوهای مستقیم میان مقامهای اوکراینی و نمایندگان مناطق جنوب و شرق این کشور تاکید کرد.

طرفداران فدرالی شدن حکومت اوکراین از یک ماه پیش مراکز دولتی در چند استان جنوب و شرق اوکراین را اشغال کرده اند.

دولت اوکراین برای سرکوبی این افراد ، از اواسط ماه آوریل گذشته واحدهای امنیتی به مناطق جنوب و شرق اعزام کرده و در عملیات نظامی این نیروها تاکنون بیش از 80 نفر کشته و دهها نفر دیگر مجروح شده اند.

سران روسیه و آلمان در ادامه گفت وگوی تلفنی ،همچنین در مورد مساله تامین شرایط ترانزیت گاز روسیه به کشورهای اروپایی از طریق اوکراین با توجه به نتایج نشست اخیر سه جانبه با شرکت نمایندگان روسیه، اوکراین و کمیسیون انرژی اروپا بحث و تبادل نظر کردند.
کد N263525