چه کسی جانشین شیمون پرز می‌شود؟

ایسنا نوشت:

در بین کسانی که برای جانشینی پرز به عنوان رئیس رژیم صهیونیستی خیز برداشته‌اند، کسانی چون وزیر جنگ سابق، وزیر خارجه سابق، وزیر دارایی سابق،‌ یک قانون گذار و یک برنده جایزه نوبل به چشم می‌خورد؛ در حالی که پرز در طول عمر سیاسی 65 ساله خود همه این عناوین را کسب کرده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شیمون پرز، رئیس رژیم صهیونیستی در تابستان پیش رو به پایان دوره خود نزدیک می‌شود و جانشین وی برای آنکه بتواند از سایه سنگین او خارج شود کار سختی پیش رو دارد.

رئیس رژیم صهیونیستی تنها دو وظیفه برعهده دارد: تایید نخست وزیر برای ایجاد دولتی ائتلافی و عفو مجرمان.

پرز که تلاش زیادی برای برقراری روابط مثبت میان اسراییل با جهان عرب و وفاداری به غرب و واشنگتن داشته مدال آزادی را از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دریافت کرده است.

یکی از جانشینان احتمالی وی بن الیعازر 78 ساله، ژنرال سابق ارتش اسرائیل است که متعهد شده در صورت کسب این سمت با کشورهای همسایه اسرائیل روابط حسنه‌ای برقرار کند. وی روابط نزدیکی با حسنی مبارک، دیکتاتور مخلوع مصر داشت و اکنون نیز با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روابط خوبی دارد.


رقیب اصلی الیعازر در این راستا رون ریولین، رئیس سابق پارلمان و عضو برجسته حزب حاکم لیکود است.


هر چند نظرسنجی‌های عمومی نشان می‌دهند که او کاندیدای محبوبی برای این پست است اما انتخاب رئیس رژیم صهیونیستی از طریق رای گیری بین 10 عضو پارلمان صورت می‌گیرد.

کاندیدای دیگر سیلوان شالوم، سیاستمدار حزب لیکود است که سابقه ریاست وزارت مالی و خارجه اسرائیل را در کارنامه خود دارد.

این در حالی است که پس از ادعای یک مشاور سابق او مبنی بر تجاوز جنسی، تلاش‌های وی برای رسیدن به این پست با ضربه بزرگی رو به رو شد.

دو کاندیدای دیگر نیز دان شختمن برنده جایزه نوبل شیمی 2011 و دالیا دورنر، یک کارمند سابق دادگاه عالی اسرائیل است که این دو نفر شانس کمی برای پیروزی در این رقابت دارند.

می‌یر شتریت، وزیر دارایی سابق و دالیا ایتزیک رئیس سابق پارلمان اسرائیل از نامزدهای دیگر هستند.

پرز، جانشین موشه کاتساف که به دلیل رسوایی جنسی مجبور به کناره گیری شد، پس از پایان دوره‌اش احتمالا کارش را با سازمان غیردولتی مرکز صلح پرز پیگیری خواهد کرد.

26149

کد N262406