راهپیمایی کشیشان زن در لندن

کلیسا

لندن - ایرنا - صدها نفر از کشیشان زن کلیسای انگلیکن انگلیس عصر شنبه با راهپیمایی در لندن، بیستمین سالگرد انتصاب نخستین کشیش زن در این کشور را جشن گرفتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کشیشان زن که توسط برخی از کشیشان مرد و اعضای خانواده خود همراهی می شدند ابتدا در محوطه کلیسای ˈوست مینسترˈ در نزدیکی پارلمان انگلیس تجمع کردند و به سخنان تعدادی از روحانیون زن که طی دو دهه اخیر به کلیسا راه یافته اند، گوش فرادادند.

سخنرانان ضمن گرامیداشت سالگرد انتصاب نخستین کشیشان زن در کلیسای انگلیکن، تاکید کردند که هنوز راه درازی برای رسیدن به برابری در سلسله مراتب کلیسا، پیش روی زنان قرار دارد.

کشیشان زن انگلیسی سپس از محل کلیسای ˈوست مینسترˈ به سمت کلیسای سنت پل (کلیسای جامع لندن) راهپیمایی کردند و در مراسم مذهبی ویژه ای که با حضور ˈجاستین ولبیˈ سراسقف کلیسای کانتربری و ارشدترین مقام مذهبی کلیسای انگلیکن برگزار شد، شرکت نمودند.

شورای اسقف های کلیسای انگلیکن انگلیس، پس از سال ها مبارزه مدنی زنان، سرانجام در سال 1992 میلادی اجازه انتصاب کشیش زن را صادر کرد و دو سال بعد (1994) اولین زنان به سمت کشیشی منصوب شدند.

کلیسای انگلیکن انگلیس در حال حاضر حدود 13 هزار کشیش دارد که نزدیک به چهار هزار نفر آنان را زنان تشکیل می دهند، اما تاکنون اجازه ارتقا زنان به مقام اسقفی و بالاتر داده نشده است.

بر اساس گزارش منابع خبری احتمالا نخستین اسقف زن انگلیس سال آینده میلادی منصوب خواهد شد.

اروپام**345
کد N261162