گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا و هشدار درباره نسل جدید تروریست‌ها

سیاسی

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالیانه خود درباره تروریسم نسبت به گسترش خطر این پدیده و پیدایش نسل جدیدی از تروریست‌ها در سوریه هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از رادیو سوای آمریکا، در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا به افزایش گروه‌های مرتبط با القاعده به رغم کاهش هسته‌های محکم القاعده تاکید شده است.

در این گزارش آمده است: تهدید تروریستی در سال 2013 روند سریعی داشته و گروه‌های تروریستی در سراسر جهان رشد داشته‌اند که برخی از آن‌ها با القاعده در ارتباط بودند و آن خطری بر آمریکا و هم‌پیمانانش و منافعش خواهد بود.

در این گزارش آمده است که درگیری‌های خونین در سوریه بستر مناسبی را برای جذب هزاران جنگجوی خارجی که به جنگ علیه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه ملحق می‌شوند، فراهم کرده است.

در این گزارش آمده است: آن‌ها از آشوب موجود و پول‌هایی که از کشورهای حوزه خلیج (فارس) برای گروه‌های تندروی سنی واریز می‌شود و نیز حمایت اسد از سوی حزب الله لبنان استفاده می‌کنند.

در این گزارش عنوان شده است بسیاری از دولت‌ها نسبت به بازگشت تندروها و خشونت‌ طلب‌ها به همراه مهارتی که در میدان‌های جنگ به دست می‌آورند به کشورشان و اینکه دست به اقدامات تروریستی بزنند، بسیار نگرانند.

وزارت خارجه آمریکا بار دیگر نسبت به پیدایش نسل جدیدی از تروریست‌ها مانند نسلی که بعد از ورود تندروها به افغانستان ایجاد شد، ابراز نگرانی کرده است.

در این گزارش مطرح شده است که آفریقا بار دیگر شاهد فعالیت تروریستی گسترده است در حالی که تروریست‌های سومالی به منزله تهدید اصلی محسوب می‌شوند.

وزارت خارجه آمریکا در عین حال از تلاش‌های فرانسه و نیروهای آفریقایی برای کاهش تاثیر القاعده در سرزمین‌های مغرب اسلامی و نیز فعالیت‌های گروه‌های تندرو در شمال مالی استقبال کرد.

همچنین در این گزارش اصابت موشک به اسرائیل از سوی فعالان جنبش حماس نیز مورد ملاحظه قرار گرفته و گفته شده است که تعداد آن طی 10 سال گذشته بسیار کاهش یافته است.

انتهای پیام

کد N256970